9 باور نادرست درباره عطر و ادکلن

گاهی عطر‌ها هم مانند انسان‌ها باعث گمراهی می‌شود. حتی اسم آن‌ها هم گمراه کننده است. اکثر افراد بر این باورند که ادکلن ( ادوکلن ) مخصوص آقایان و عطر مخصوص بانوان است. اما این اصطلاحات فقط به میزان غلظت رایحه‌ی آن‌ها اشاره دارد. این مفهوم، به جنسیت زنانه و مردانه کاملا بی‌ارتباط است. در این مقاله قصد داریم 9 باور اشتباه و غلط در مورد عطر‌ها را بررسی کنیم:

اولین باور نادرست: عطر‌ها را در حمام نگهداری کنید!
گرما و رطوبت باعث شکست مولکول‌های عطر می‌شود و بوی آن را خراب می‌کند و تغییر می‌دهد. عطر‌ها هیچ‌گاه خراب نمی‌شوند ولی بنا به شرایط نگهداری با گذشت زمان بوی آن تغییر می‌کند.

دومین باور نادرست: بوی عطر روی کاغذ دقیقا مشابه بوی آن روی پوست است.
بوی عطر روی کاغذ یا روی لباس کاملا متفاوت از بوی عطر روی پوست بدن است. گفتن اینکه بوی یک عطر در ترکیب با پوست بدن چگونه خواهد بود، تقریبا غیر ممکن است. زیرا بویی که در تماس با پوست بدن و ترکیب شدن آن با مولکول‌های پوست استشمام می‌شود، کمی متفاوت خواهد بود.

بوی عطر روی کاغذ
بوی عطر روی کاغذ

سومین باور نادرست: عطر را باید در هوا اسپری کرد و از درون ابری از عطر، عبور کرد.
در اصل باید عطر را مستقیم به بدن اسپری کرد. عطر را باید به نقاط گرم بدنمان مانند: گردن، قفسه سینه اسپری کنیم. این امر باعث می‌شود که بوی خوش، در کل بدن پخش شود. اما فراموش نکنید که در استفاده از عطر زیاده روی نکنید.

چهارمین باور نادرست: عطر مخصوص بانوان و ادکلن مختص آقایان است.
درحالیکه عطر و ادکلن دو مفهمومی هستند که برای بیان غلظت خالص رایحه استفاده می‌شود. رایحه‌ی خالص ادکلن معمولا 8 درصد است.

عطر مخصوص بانوان و ادکلن مختص آقایان
عطر مخصوص بانوان و ادکلن مختص آقایان

پنجمین باور نادرست: عطر را باید بعد از اسپری کردن، به هم مالید.
در اصل این کار باعث شکسته شدن مولکولهای عطر می‌شود و ماندگاری بوی آن کاسته می‌شود. عطر را پس از اسپری بر روی پوست، به حال خود‌‌ رها کنید تا خودش جذب پوست شود.

ششمین باور نادرست: همه عطر‌ها میزان ماندگاری و پخش بوی یکسانی دارند.
ماندگاری عطر و میزان پخش آن، رابطه مستقیمی با میزان غلظت رایحه‌اش دارد. عطری که ماندگاری بالایی دارد، بوی قوی‌تری هم خواهد داشت و میزان کمی از آن بر روی پوست کافی خواهد بود.

ماندگاری عطر و میزان پخش آن
ماندگاری عطر و میزان پخش آن

هفتمین باور نادرست: هرچه رایحه عطر قوی باشد، بوی آن بیشتر و بهتراست.
میزان غلظت یک رایحه، میزان ماندگاری و قدرت آن را مشخص می‌کند. اما لزوما به معنای بهتر بودن آن نیست. دو عطر با بوی یکسان اما با غلظت رایحه‌ی متفاوت، ممکن است بوی متفاوتی از هم داشته باشند.

هشتمین باور نادرست: بوی هر عطر از زمان استفاده تا پایان آن یکسان خواهد بود.
بعضی از عطر‌ها ساختار رایحه‌شان غیر خطی است. بعد از اسپری کردن، باگذشت زمان، بو‌های متفاوتی دارند و نت‌های آغازی و پایانی یکسانی ندارند. اگر عطری ساختار غیر خطی داشته باشد، کیفیت آن بالا‌تر است.

نهمین باور نادرست: هرچه عطر گران باشد، بهتر است!
بعضی عطر‌های ارزان، روی پوست بوی بهتر و ماندگاری بیشتری دارند. در حالیکه برخی عطر‌ها فقط طراحی خاص و یا برند معروفی دارند. قبل از خرید عطر، حتما در مورد بوی عطر‌ها و رایحه‌شان در سایت‌های معتبر و مرجع مطالعه نمایید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *