عطر درمانی

رایحه درمانی ( آروماتراپی ) از نظر علمی

1- رایحه خوش و عطر دل‌انگیز بر روحیه‌ی بیماران روحی و روانی اثر نشاط انگیزی داشته و برای درمان افسردگی و اضطراب مؤثر است.
2- رایحه و عطرخوش در پیوند روابط زن و شوهر و تحریک روابط انسانی نقش مهمی دارد.
3- بوی مطلوب برخلق و خو اثر مثبت داشته و موجب اعتماد به نفس انسان می‌شود.
4- عطر دلپذیر موجب هوشیاری ذهن و افزایش توانایی فکر انسان می‌شود، فشار ذهن را کم کرده و تفکرات منفی را از انسان دور می‌کند.
5- بوی خوش یکی از عوامل سلامتی و تنظیم‌کننده سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک است.
6- هماهنگی بین هورمون‌ها بهترین راه برای سلامتی است، عطرها موجب تعادل و ترشح هورمون‌ها می‌شوند.

رایحه درمانی ( آروماتراپی ) از نظر علمی
عطر درمانی

راهکارهای عملی استفاده از بوی خوش

1- بالشتک معطر: شما می‌توانید بالشتی تهیه کرده و داخل آن را از گل‌های خوشبو و گیاهان معطر پر کرده و جهت ماندگار ماندن بویش آن را داخل یک پاکت پلاستیکی نگه‌داری‌کنید و یا این‌که بالشتکی از پشم یا پر تهیه نموده و در هنگام پریشانی و اضطراب چند قطره از عطر دلخواه خود را روی آن ریخته و استراحت کنید که بوی خوش آن، آرامش مورد نیازتان را به ارمغان خواهد آورد.

2- حمام معطر: اگر درحمام خود وان دارید سعی کنید ماهی یک‌بار، با ریختن مقداری عصاره گیاهان معطر مثل: گل یاس، بهارنارنج، مریم گلی، گل محمدی و … داخل وان حدود نیم‌ساعت استراحت کنید و یا در صورت نبودن وان سطل آبی را با عطرهای دلخواه موقع بیرون آمدن از حمام بر سر خود بریزید.

3- بخور: شما می‌توانید وقتی احساس خوبی ندارید یا دچار تنش روحی و عصبی هستید کمی گلاب یا عطر دلخواه خود را داخل دستگاه بخور ریخته و آن را روشن کنید تا فضای منزل خوشایند و دلپذیر شود. در صورت نبودن دستگاه بخور، می‌توان دستگاه آغشته به گلاب یا عطر را روی وسایل گرمی مانند: بخاری، شوفاژ یا سماور قرارداده تا به وسیله‌ی حرارت، عطر افشانی شود.

4- انفیه: دارو را در بینی کشیدن و استنشاق دارو انفیه نام دارد، تا جذب دارو از طریق بینی صورت بگیرد. انفیه‌کردن مایه سلامت سر و پاکسازی بدن و انواع سر درد است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *