عطرتان را خودتان بسازید

 دنیای زیبا و خوشبوی عطر هرکسی را به خود جذب می‎کند. دنیای عطر بو و رایحه‎های قدیمی و خوش خاطره‌انگیز تا رایحه‎های جدید امروزی که طرفداران زیادی دارند را شامل می‎شود. حتما شما هم از برند و عطر خاصی خوشتان می‎آید و ممکن است بارها پیش آمده باشد که آن را هدیه بگیرید یا خودتان خریداری کرده باشید. آیا می‎دانستید که خودتان هم می‎توانید سازنده‎ عطر مورد علاقه‎ی خود باشید؟ شاید کمی دور از ذهن باشد ولی واقعیت این است که شما با وسایل ساده و کمترین امکانات بهمراه گیاهان و گل‎های خوشبو می‎توانید خالق عطر خود شوید. در این مقاله سه روش برای ساخت عطر معرفی می‎کنیم که این روش‎ها برگرفته از صحبت‎های آقای دکتر محمدتقی عبادی است:
مواد مورد نیاز به راحتی در دسترس است. شاید بالای دیوار خودتان یا همسایه، شاید هم در باغچه حیاط، یاس امین الدوله، رز و شمعدانی که با عطر بی‎نظیرشان در حیاط غوغایی به پاکرده‎اند را به خانه مهمان کنید.

در این مقاله سه روش ساخت عطر را برای شما در نظر گرفته‎ایم که یکی ازاین روش‎ها را با تصویر شرح می‎دهیم:

 

رایحه اسطوخودوس، مریم گلی و شمعدانی
عملیات تقطیر
روش دوم: تقطیر با آب برای تهیه اسانس گیاهان و گل‎هایی مثل اسطوخودوس، گل محمدی، رز، شمعدانی عطری، آویشن، میخک و مریم گلی به کار می‌آید، روشی که اگر به کاشان سفر کرده باشید مشابه آن را در گلاب گیری‌ها حتما مشاهده کرده‎اید.

مواد لازم:
ظرفی با گنجایش 500 سی سی
آب: یک لیتر
گل تازه موردنظرتان: 75 تا 80 گرم
سینی: یک عدد
اتانول: به مقدار لازم

طرز تهیه:  ابتدا ظرف را از آب پر کنید و روی اجاق گاز بگذارید. سپس گل‎های تازه را در آن ریخته و اجازه دهید آب جوش بیاید. بعد از اینکه آب جوش آمد، سینی سرد را با شیب ملایمی بالای ظرف بگیرید تا بخار حاصل از تبخیر آب همراه با ترکیبات معطر گل‎ها ( اسانس ) روی سطح آن بنشیند. اسانس همراه با آب دائما به صورت قطره قطره از سینی به داخل ظرف جمع آوری اسانس چکیده می شود. حال شما باید یک لایه روغن زرد کمرنگ یا زرد مایل به سبز روی سطح آب ببینید که همان اسانس گیاه است. آن را از آب جدا کنید و در یک ظرف کوچک بریزید.
یادتان باشد ظرف‌تان باید کاملا خشک، تیره رنگ ( با کشیدن یک لایه فویل آلومینیوم می‎توانید ظرف را در مقابل نور عایق کنید ) و متناسب با میزان اسانس‎تان باشد. برای این مقدار از آب و گل، ظرف یک تا یک و نیم سی سی کافی است. حواستان باشد در این ظرف نباید هوا باشد، زیرا که شما دستگاه وکیوم و خارج کردن هوا از ظرف را درمنزل ندارید، بهتر است شیشه‎هایی که در نظر گرفته‎اید کوچک باشند، تا با اسانس پر شوند و دیگر هوایی در آنها وجود نداشته باشد.
حالا بعد از پر کردن شیشه و ظرف مورد نظر از اسانس، مرحله بعد را انجام دهید یعنی روی آن اتانول بریزید. اتانول حداکثر باید 80 درصد از عطر شما را تشکیل دهد، یعنی میزان نسبت اسانس 20 درصد باشد و اتانول 80 درصد. البته اگر دوست دارید عطرتان غلیظ‌تر باشد، می توانید اتانول کمتری اضافه کنید. حالا عطر دست ساز و خانگی شما آماده است و با استفاده از آن لذت ببرید.
نکته:
1- بهتر است ظرفی که برای جوشاندن گیاه در آب استفاده می‌کنید پیرکس باشد. چون این ظروف واکنشی نسبت به ترکیبات معطر گیاه نشان نمی‎دهند و باعث تغییر آنها نمی‎شود. اگر این ظرف در دسترس‎تان نبود می‎توانید از ظروف استیل و آلومینیوم برای این کار استفاده کنید.
2- سینی شما باید کاملا سرد باشد.
3- میزان گلی که شما برای ساخت عطرتان نیاز دارید بستگی به نوع آن دارد. اگر می‎خواهید اسانس اسطوخودوس بگیرید 75 تا 80 گرم گل آن کافی است اما بسته به حجم گل، میزان آن می‎تواند کمتر یا بیشتر شود. حداکثر میزان متناسب با 500 سی سی آب، 100 گرم گل است.
4- توجه کنید که ظروفی که برای نگهداری اسانس استفاده می‎کنید باید تیره باشند و تحت هیچ شرایطی در معرض نور آفتاب قرار نگیرند. چون وقتی اسانس‌ها در معرض نور قرار می‎گیرند تند و بدبو می‎شوند.

عطرتان را خودتان بسازید
عطرتان را خودتان بسازید

دنیای خوشبوی یاس امین الدوله
عملیات خیساندن
روش سوم: این روش خیساندن در روغن‎های جاذب ( Enfleurage )  نام دارد و برای تهیه اسانس گل‎هایی مانند یاس، یاس امین الدوله، اقاقیای بنفش، گلیسین، نرگس، یاسمن و مریم کاربرد دارد. چون ترکیبات معطر این گل‎ها به دمای بالا حساس و اسانس‎شان پایین است. در واقع این روش، شیوه سنتی و گران قیمتی برای تهیه عطر در دنیاست. زیرا این روش نیاز به زحمت و مدت زمان زیادی دارد. اما در عین حال روشی است که با استفاده از آن در خانه هم می‎توانید عطر خودتان را بسازید.

مواد لازم:
گل تازه گیاه: به میزان لازم
روغن جاذب و بی بو مثل پارافین مایع، روغن کنجد و روغن زیتون بی بو: به میزان لازم
ظرف پیرکس مستطیل شکل: یک عدد
الکل اتانول: به میزان لازم

طرز تهیه:

  •  شما برای تهیه عطر به این روش می‎توانید از ظروف پیرکس مستطیلی شکلی که برای تهیه لازانیا یا سوفله‌ها به کار می‎روند استفاده کنید. بعد از اینکه درون ظرف‎تان به عمق یک سانتی متر روغن ریختید سپس گل‎ها را مرتب روی آن بچینید. تا جایی که روی روغن کاملا پوشانده شده و ظرف پر از گل شود. هر 12 تا 24 ساعت باید گل‎ها و روغن را هم بزنید. بعد از 48 ساعت هم گل‎ها را از داخل روغن بردارید و روغن روی آنها را به خوبی بگیرید و جدا کنید. روغن را داخل ظرف برگردانید.
  •  بعد گل‎های تازه را به همان روغن داخل اضافه کنید و دوباره همان مرحله را تکرار کنید. 2 تا 3 مرتبه باید این کار را انجام دهید تا روغنِ داخل ظرف از ترکیبات عطر اشباع شود. حالا نوبت به مرحله‎ی استخراج ترکیبات عطری است، یعنی باید روی روغن، الکل بریزید.
  •  اندازه الکل باز هم به میزان روغن بستگی دارد، مثلا برای 100 سی سی روغن اشباع شده، 20 تا 30 سی سی اتانول نیازدارید. بعد از ریختن الکل، آن را جمع کنید و فرصت دهید الکل بپرد. دیگر عطرتان آماده شده و می‎توانید آن را در ظرف مناسب بریزید و استفاده کنید.
تهیه عطر
عطرتان را خودتان بسازید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *