درمان فراموشی با حس بویایی

به‌علت کمبود زینک در بدن مشکل فقدان حس بویایی بوجود می‎آید. برای عدم بروز این مشکل باید کاستی زینک را با مواد غذایی و یا قرص جبران کنید. با مصرف مواد خوراکی مثل: میگو، تخم آفتابگردان، گردوی آمریکایی می‎توانید میزان زینک بیشتری به بدنتان برسانید. با جمع‌آوری کلکسیونی از بوهای تند مثل ادویه‎ها و داروهای گیاهی، سپس هرکدام از موارد را هر از چند گاهی با چشمان بسته بو کنید و جنس آن را حدس بزنید و درباره خاطرات مربوط به آن بوها حرف بزنید. با این فعالیت می‎توانید هم شامه‎ی خود را تقویت کنید و همچنین یک سرگرمی برای گذراندن اوقات خوشتان داشته باشید.

درمان فراموشی با حس بویایی
درمان فراموشی با حس بویایی

رایحه درمانی
اکثر روغن‎هایی که در بو درمانی مورد استفاده قرار می‎گیرند، عطرهای لذت بخشی دارند و تعدادی از آنها مانند رزماری، اسطوخودوس و نعناع بوهای آشنایی دارند.
بو درمانی به زمان‎های قدیم برمی‎گردد، ولی روش‎های عصاره‌گیری آنها در سال‎های اخیر تغییرات زیادی کرده است. عصاره‎های مهمی که در درمان فراموشی موثر است عبارتند از:

روش‎های عصاره‌گیری
رایحه درمانی

•   اسطوخودوس: این گیاه آرامش بخش است و احساسات را متعادل می‎کند. همچنین ضد افسردگی بوده و برای درمان بیخوابی هم به کار می‌رود. این عصاره را در وعده‎ی بعدازظهر استفاده کنید، زیرا باعث می‎شود خواب خوب و آرامی داشته باشید.

•   بادرنجبویه: گیاه گران و کمیابی است ولی بیشترین تاثیر را بر بیماران آلزایمری دارد.

•    نعناع: برای تحریک مغز و آرام سازی اعصاب استفاده می‎شود.

•    رزماری: تحریک کنندگی و شادی بخشی از مشخصه‎های این گیاه است. مغز و بدن را تحریک می‎کند و توانایی‌های شناختی و وضعیت روحی فرد را بهبود می‎بخشد.

•    ترنج: آرام بخش و بهبود دهنده احساسات بوده، استرس را کاهش می‎دهد و بی‎خوابی را از بین می‎برد.

جهت دریافت اطلاعات تخصصی‎تر از این گیاهان و عصاره‎ها شما را به تماشای این ویدئو دعوت می‎کنیم:

دیگر روش‎های رایحه درمانی
حتی بوی حاصل از طبخ غذاهای لذیذ می‎تواند نوعی تحریک بویایی برای بیماران آلزایمری باشد و خاطرات دورشان را به آنها یادآوری نماید. رایحه عطرها هم کاملا مشخص است چقدر می‎تواند بیمار را به یاد فردی خاص و یا رخدادی بیندازد. می‎توانید از گل‎های خوشبو در دکوراسیون خود استفاده نمایید تا ضمن زیبایی به بهبود رایحه فضای خانه شما کمک کنند.

روش‌های رایحه درمانی
رایحه درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *