آقایون خوشبو و با اعتماد به نفس

عطر و بو باعث شده تا ما بتوانیم با رایحه‎های مختلفی آشنا شویم. در هر یک از نفس‎هایمان، هر بو و عطری را که حس می‎کنیم، شامه‎ی ما واکنش احساسی به محیط و اطرافیانمان نشان می‎دهد. تحقیقات اخیر در کشور هلند توصیف بر این دارد که درک و احساس ما از بوهای مختلف ارتباط مستقیمی با درک ما از اطرافیانمان دارد. در واقع ما انتخاب می‎کنیم که به چه کسی اعتماد کنیم. اما عطری که شما انتخاب کردید، می‎تواند تعیین کند که دیگران به شما اعتماد کنند! نتایج حاصل از این پژوهش تایید می‎کند که با بوی اسطوخودوس اعتماد بین مردم افزایش می‎یابد. اسطوخودوس خالق حوصله و خوش اخلاقی است.

اسطوخودوس خالق حوصله و خوش اخلاقی
اسطوخودوس

بو، چگونه بر اعتماد تاثیر می‌گذارد
تسکین درد و ایجاد آرامش از خواص اسطوخودوس است. این گیاه، خواب آور بوده و به تمدد اعصاب کمک می‎کند. بر اساس مطالعات انجام شده در هلند، بو‌های آرامش بخش، باعث افزایش سطح اعتماد به نفس در افراد می‌شود.
محققان در دانشگاه لیدن، دست به یک مطالعه‌ی تجربی زده‌اند تا تاثیرات عطر بر تمایل افراد به اعتماد به دیگران را تعیین کنند. 90 بزرگسال سالم پس از بررسی اختلالات روانی و عادت‌های مصرف دارویی و مواد مخدر برای این تحقیق انتخاب شدند. شرکت کنندگان به سه گروه تقسیم شدند. گروه اول در معرض عطر آرام بخش اسطوخودوس قرار گرفتند. گروه دوم در معرض بوی محرک نعنا، و 30 شرکت کننده‌ی باقی‌مانده هم در یک اتاق بدون رایحه و غیر معطر به عنوان گروه شاهد خنثی قرار گرفتند.

آقایون خوشبو و با اعتماد به نفس
آقایون خوشبو و با اعتماد به نفس

چگونه عطر بر اعتماد تاثیر می‌گذارد
شرکت کنندگان به دو دسته اعتماد کننده و مورد اعتماد قرار گرفته تقسیم شدند. به هر شخص اعتماد کننده 5 یورو داده شد تا با صلاح دید خودشان از میان گروه دیگر، کسی را برای دادن پول انتخاب کنند. به شرکت کنندگان، اطلاع داده شد که پول منتقل شده به طرف مقابل سه برابر شده و فرد مورد اعتماد تصمیم می‌گیرد که چه مقدار از این پول دوباره به طرف اول بازگردد!
گروهی که در معرض بوی اسطوخودوس بود، بطور قابل ملاحظه‎ای پول بیشتری به معتمدین داد. گروهی که در معرض نعناع بودند و افرادی که در معرض هیچ بویی نبودند، بطور متوسط 3.23 یورو و گروهی که در معرض اسطوخودوس بودند 3.9 یورو را با معتمدین به اشتراک گذاشتند.
با توجه به نتایج بدست آمده از این آزمایش، اعتماد به نفس به عواملی مثل موقعیت و محیط بستگی دارد. به نظر می‌رسد عطر آرامش بخش اسطوخودوس، حالات و خلق و خو را تحت شعاع خود قرار می‎دهد و باعث می‌شود میزان اعتماد به افراد افزایش یابد. در مقایسه، عطر نعناع و یا عدم استفاده از عطر، تاثیری بر میزان سطح اعتماد شرکت کنندگان نداشت.

از اعتماد سازی عطر اسطوخودوس استفاده کنید
از میان حواس پنج گانه، حس بویایی از همه قوی‌تر است. این حس، تاثیر قدرتمندی بر خلق و خوی ما داشته و نقشی مهم در تعاملات ما با افراد دیگر ایفا می‌کند. نتایج این بازی اعتماد، می‌تواند کاربردهای زیادی در وضعیت‌های مختلف داشته باشد.
اگر شما در حال رفتن به یک مصاحبه‌ی شغلی باشید، فرد آن طرف میز به احتمال بیشتری شما را به عنوان یک فرد قابل اعتماد می‌شناسد. به عنوان یک کمک اضافه، استفاده از عطر آرام بخش اسطوخودوس برای شما حس آرامش بخش می‎آفریند.
بوی اسطوخودوس ممکن است به فروشندگان کمک کند تا در هنگام مذاکرات خرید و فروش به سرعت حس اعتماد ایجاد کنند. در یک فروشگاه مواد غذایی، عطر اسطوخودوس ممکن است مشتریان را وادار به صرف پول بیشتر در هنگام خرید بکند. اگر شما محصولی دارید که به مردم در حل مشکلشان کمک خواهد کرد، اما فاقد مهارت‌های مورد نیاز برای فروش آن هستید، استفاده از عطری که شامل اسطوخودوس است به شما کمک می‎کند که اعتماد به نفس اولیه در شما ایجاد کند تا بتوانید یک ارائه خوب و کاملی را انجام دهید.
در ورزش هم، عطر اسطوخودوس می‌تواند برای افزایش اعتماد بین بازیکنان و ایجاد روحیه‌ی تیمی مورد استفاده قرار گیرد.

 

چقدر طول می‌کشد تا از طریق عطر بتوان اعتماد ایجاد کرد؟
این پژوهش، یک جمله‌ی قصار قدیمی را به چالش کشید! ساخت اعتماد به زمانی طولانی نیاز دارد و از بین بردن آن فقط به یک لحظه. اعتماد بین افراد، ویژگی ایست که خیلی راحت عوامل خارجی روی آن تاثیر داشته باشد.
ظاهرا بنظر می‌رسد که ساختن اعتماد هم، به زمان زیادی نیاز ندارد! از آزمایشاتی که با رایحه‌ها انجام شده نتیجه گرفته می‎شود که اعتماد کردن به یک شخص کاملا غریبه در حضور عطر و بوی اسطوخودوس افزایش می‌یابد. ممکن است بوی آرامش بخش اسطوخودوس، به سادگی خلق و خوی افراد را بهبود ببخشد و باعث شود قصد آنها برای اعتماد به دیگران بیشتر شود.

آقایون خوشبو و با اعتماد به نفس
آقایون خوشبو و با اعتماد به نفس

One thought on “آقایون خوشبو و با اعتماد به نفس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *