تاریخچه عطر و صنعت عطرسازی

صنعت عطرسازی در زمان باستان از مصر و میان رودان شروع شده و درایران و روم باستان گسترش پیداکرد.
در سال 2005، قدیمی‌ترین عطر در پیرگوس، قبرس کشف شد. این عطرها بیش از 4000 سال قدمت دارند. در این مجموعه کاسه برای مخلوط کردن، قیف و بطری عطر در یک کارگاه 43٬000 فوت مربعی (4٬000 متر مربعی) 60 دستگاه تقطیر کشف گردید. در زمان‌های قدیم مردم با استفاده از گیاهان و ادویه جاتی مانند بادام، گشنیز، گل تلفونی (مورد سبز)، رزین رسته مخروطیان، ترنج، و همچنین انواع گل عطر تولید می‌کرده‌اند.
«در اواخر هزاره چهارم پیش از میلاد غیر از ظروف سفالین بعضی تُنگ‌های کوچک از مرمر در سیلک کاشان، که گویا مخصوص نگهداری عطر بود در حفریات سیلک پیدا شده است و همچنین مقداری آئینه مسی که برای آرایش استفاده می‎شدند به دست آمده است.»

تاریخچه و صنعت عطرسازی
تاریخچه و صنعت عطرسازی

ابویوسف کندی شیمیدان عرب درقرن نهم میلادی، دربارهٔ عطرها به نام شیمی عطر و تقطیر کتابی نوشته ‌است. این کتاب شامل بیش از یک صد دستور برای تهیه روغن‎های معطر، مرهم‌ها، عرق‌های گیاهی و جایگزین‌هایی برای داروهای پرهزینه هستند. همچنین در این کتاب 107 روش و دستور العمل برای ساخت عطر و ساخت تجهیزات مربوطه، از جمله انبیق، ذکر شده‌ است.
ابن سینا دانشمند ایرانی فرآیند عصاره گیری از گل‌ها با استفاده از روش تقطیر را که امروزه بطور معمول استفاده می‌گردد معرفی کرد. اولین تجربه او با گل رز بوده‌ است. از زمان این کشف، عطر از ترکیبی از روغن‌ها، گیاهان و یا گلبرگ‌های خرد شده که یک ترکیب قوی معطر را بوجود می‌آورند تولید می‎شود. از این میان گلاب به سرعت میان مردم محبوب شد. مواد اولیه و تکنولوژی تقطیر در کشورهای شرقی به طور قابل توجهی صنعت عطر سازی و پیشرفت‌های علمی و بخصوص شیمی را در غرب تحت تأثیر قرار داده‌اند.

هنر عطرسازی در دوره ی رنسانس پیشرفت چشمگیری داشته، البته در ابتدا عطرها مورد استفاده اقشار مرفه قرار می‌گرفته و از قرن شانزدهم، فرانسه قلب عطر و ادکلن اروپا، به‌ خانه عطر تبدیل شد و شاید بتوان از آن به عنوان عطرخانه هم نام برد.

صنعت عطرسازی
صنعت عطرسازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *