چگونگی تولید عطر مشک

از مشک ( Musk ) به عنوان عطر استفاده می‌شود. از دیگر کاربرد آن، می‎توان به عنوان داروی آرام بخش و یا برای کاهش سردرد و درمان سرما خوردگی و نیز برای تقویت قلب و معده و چشم نام برد. مشک در طول تاریخ بشریت از خوش‎بوترین و معروف‎ترین عطرها به شمار می‎رفته و امروزه نیز طرفداران خاص خود را دارد. مشک از کلمه‎ی عربی “مسک” نشات گرفته است. مشک یکی از معدود عطرهایی است که منشا حیوانی دارد.

آهویی که مشک از آن گرفته می‎شود با نام علمی Moschus Moschi Ferus شناخته می‎شود. این حیوان آهویی است با قد یک متری، قهوه‌ای رنگ و سرعتی بسیار بالا که شکارچی‌ها به سختی می‎توانند آن را شکار کنند. این حیوان بیشتر در ارتفاعات هیمالیا و مناطق جنگلی دامنه‎ی آن زندگی می‎کند.

این نوع آهو در مناطقی همچون تبت، سیبری، شمال غرب چین و برخی مناطق مرکزی آسیا نیز یافت می‎شود. تنها در زمان‎های خاصی از سال، مثلا زمستان‎ها می‎توان مشک را از بدن این آهو به دست آورد. مشک که در اصل به صورت مایع است، در زمستان جامد می‎شود.

 

عطر مشک
عطر مشک

مراحل تولید مشک:

پس از شکار این نوع آهو توسط شکارچیان، آن را ذبح کرده، کیسه یا غده مشک را از شکم او خارج می‎کنند. سپس این کیسه را روی سنگ و در معرض نور آفتاب پهن کرده تا خشک شود. گاهی هم آن را در روغن داغ شده خشک می‎کنند.

روش دوم به دست آوردن مشک، بدون شکار و ذبح انجام می‎شود. این کار زمانی روی می‎دهد که این غده، به قدری بزرگ می‎شود که بدن آهو را به درد می‌آورد. او نیز با ساییدن بدن خود به سنگ، پوست شکمش را پاره کرده و غده را از بدن خارج می‎کند. پس از آن شکارچیانی که از محل آن با خبر شده‌اند، به جمع آوری آن‌ها می‌پردازند.

رنگ مشک مشکی و بسیار کمیاب و گران‌قیمت است. این مساله باعث شده که فروشندگان، آن را با مواد دیگری مخلوط کنند تا وزن آن زیادتر شود!! مشک مقداری ماده‎ی “کافئین” دارد! از همین رو برخی به جای چای یا قهوه، از آن استفاده می‎کنند. اما بررسی‎های انجام شده نشان می‎دهد که خوردن زیاد آن باعث ایجاد اختلال در دستگاه عصبی افراد می‎شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *