شناخت عطر

اصطلاح عطر …!؟

تقریبا غیر ممکن است که در مورد عطر با توجه به مواد تشکیل دهنده آن صحبت کنیم چرا که فرمول ساخت عطر برای طراحان آن عطر محفوظ و البته سری است. تقریبا بیش از 85% عطرها در اروپا بخصوص در کشور‌های فرانسه، آلمان، سوئیس، اسپانیا، هلند و انگلستان تولید می‌شود اما ریشه تولید عطر توسط ایرانی‌ها، مصری‌ها، هندی‌ها و چینی‌ها بوجود آمد.

ترکیب عطر وادکلن‌ها
یک ادکلن ( ادوکلن ) آمیزه‌ای از روغن‌های اساسی(Essential Oil)، ترکیبات معطر (Aroma Compound)،  ثابت کننده  (Fixatives) و  الکل (Alcohol) است. روغن های اساسی از طریق تـقـطـیر گـل‌هـا، گیاهان و علفها بدست می‌آید. اگر عصاره‌گیری ازطریق تـقطیر امکان پذیر نباشد توسط روغن‌های جاذب این کار صورت می‌گـیـرد مانند گل یاس. عصاره‌گیری توسط روغن‌های جاذب اساسا عمل استخراج توسط جذب مواد معطر بداخل موم و سپس استخراج و جداسازی روغن بدبو توسط الکل است. در سـاختـن عـطر مواد شیمیایی معطر نیز بکار می‌رود. ثـابـت کننده‌ها که وظیفه پیوند دادن و متصل کردن عطرهای گوناگون را بعهده دارند شامل بلسان ( درخت گل حنا )، عنـبر سـائـل و شـیره غـدد بـودار آهـوی مشـک (نــوع غلیظ آن بدبو بوده اما در محلول الکل به عـنـوان عـامـل نگهدارنده کاربرد دارد). میـزان الکل افزوده بستگی به نوع عطر و ادکلن (ادوکلن) دارد.

انـواع ادکلن‌ها و خـواص آنـها
هــمان طـور کـه درصد(غلظت) ترکیبات معطر (آروماتیک) کاهش می‌یابد(مقدار الکل افزایش می‌یابد)، شـدت و طول عـمـر عطر نیز کاهش می‌یابد.
1- PERFUME عصاره عطر شامل 40 20 % ترکیبات معطر
2-   Eau De Perfume شامل 10 20% ترکیبات معطر
3- Eau De Toilette  شامل 5 10% ترکیبات معطر
4- Eau De Cologne  شامل 25 % ترکیبات معطر

تـرکیـب آب و الـکل بعنوان حلال مواد معطر بکار می‌رود. در عمل گرمای بدن سبب می‌گردد تـا حـلال بـه سرعت تـبـخیر شده و عـطر بـروی پـوست بـاقـی بـماند تا بتدریج طی چندین ساعت تبخیر گردد. از دیگر گروه‌های عطرها می‌توان به DEODORANTها که برای برطرف کردن بوی بد بدن و دهان و ANTIPERSPIRANT‌ ها که از تعریق بدن جلوگیری می‌کنند و AFTERSHAVE کـه پس از اصلاح استفاده می‌گردند نام برد.

شناخت عطر
شناخت عطر

مراحل تبخیر عطر
1- رایحه پایه TOP NOTE: رایحه ای که پس از چند دقیقه از استعمال عـطـر احـسـاس می‌گردد. رایحه اولیه همان احساس اولیه از بوی عطر است. بـه هـمین خاطر در فروش عطر تاثیر بسزایی دارد. رایحه این مرحله تازه و تند است. ترکیـبـاتی کـه در ایـن مـرحله دخیل هستند بوی تند داشته و شدیدا فرار هستند و بسرعت تبخیر می‌گردند.

2- رایحه ثانوی MIDDLE NOTE: رایحه عطر ثانوی زمانیـکـه رایـحه ابتدایی از میان می‌رود آشکار می‌گردد. رایحه ثانویه بدنه اصلی عطر را تشکیل می‌دهد و بعنوان ملایم کنـنـده بوی تند اولیه بکار می‌رود.رایحه این مرحله چیزی حدود 10 دقیقه تا 1 ساعت بعد از استعمال عطر احساس می‌گردد.

3- رایحه پایانی  BASE NOTE: رایحه عطر زمانی که رایحه پایه و ثانویه از میان می‌رونـد. ترکیبات این گروه معمولا ثابت کننده هستند. رایحه این مرحله قبل از 30 دقیقه از استعمال عطر احساس نخواهد شد. و همان بویی است که در نهایت برای شما از عطر می‌ماند.

اینجا باید توجه داشته باشید که TOPNOTE معمولاً برای اکثر افراد مشابه است اما از مرحله MIDDLENOTE بوی عطر روی پوست‌های مختلف متفاوت خواهد بود و در نهایتBASENOTE قطعاً روی پوست‌های متفاوت متغیر است و بستگی به نوع پوست چربی بدن و درصد تعریق بدن و بوی بدن فرد این مرحله فرق خواهد کرد.

رایحه عطر
شناخت عطر

منابع عطر سازی
گیاهان بعنوان منابع روغن‌های اساسی و ترکیبات معطر عمده بشمار می‌آیند. گیاهان ایـن تـرکیـبـات را بـخـاطر مـحـافـظت از حیوانات گیاه خوار و همچنین جذب حشرات گرده افشان تولید می‌کنند.

1- گل‌ها: بزرگترین منبع مواد معطر هستند که شامل گل‌های سرخ، مریم، میخک، یاس و ابریشم … هستند.

2- برگ‌ها: برگ‌های نعناع هندی، بنفشه، رزماری، مرکبات، گوجه فرنگی و علف خشک….

3- ریشه و ساقه‌های زیرزمینی: ریشه درخت جوز و زنجبیل….

4- دانه‌ها: دانه‌های گشنیز، زیره، کاکائو، هل و بادیان….

5- میوه‌ها: میوه‌های تمشک، توت فرنگی، سیب، مرکبات، وانیل، فلفل شیرین….

6- روغن چوب: چوب درختان سرو، عرعر، کاج و صنوبر….

7- پوست درختان: درخت نعناع….

8- رزین(صمغ): رزین بوته کندر، بلسان(درخت گل حنا)، کاج و صنوبر….

منابع حیوانی

1-مشک: از کیسه آهوی آسیایی گرفته می‌شود که مشک سنتزی ( مصنوعی ) به علت اقتصادی بودن جایگزین مشک طبیعی شده است.

2-کاستوریوم: که از کیسه سگ آبی آمریکای شمالی بدست می‌آید.

3- عنبر سائل: ماده چربی مانندی که از نهنگ عنبر بدست می‌آید.

4-عسل: که از کندو عسل زنبور بدست می‌آید.

منابع مصنوعی

مواد معطر ساختگی، ترکیبات ارگانیکی است کـه از فـراورده‌هـای نـفـتـی و یا رزین درخت کاج حاصل می‌گردد مانند کومالین و لینالول.

خانواده عطرها

1-    FRESHY GREEN: رایحه‌ای که شـبیـه عـلف و سبزه و یا برگ‌های تازه چیده شده است، رایحه پر طراوت

2-    ORIENTAL: رایحه کاجی و بلوطی و یا وانیلی، رایحه گرم

3-      SPICY: رایحه گرم و تند.

4-       WOODY: رایحه جنگل و چوب خشک تازه قطع شده.

5-       FLORAL: رایحه گل‌ها، ملایم و طبیعی.

6-         FRUITY: رایحه میوه ها بجز مرکبات مانند: سیب، موز و توت‌فرنگی.

7-       FUNGAL: رایحه قارچ

8-        EARTHY/MOSSY: رایحه زمین، جنگل و خاک.

9-         CITRUS: رایحه مرکبات مانند: نارنج، لیمو ترش و پرتغال.

10-     TOBACCO: رایحه تنباکو.

11-      SWEET: رایحه شیرین.

12-      LIGHT: رایحه ملایم و سبک.

13-     HEAVY: رایحه سنگین و گیرا.

نکاتی در مورد عطرها  و ادکلن‌ها

1- عطر را در نقاط نبض‌دار بدن استفاده کنید نقاطی که جریان خون قوی و پوست گـرم‌تر از دیگر نقاط است مانند مچ دست، پشت گوش، قـفسه سیـنـه، گـردن، پـشـت زانوها و داخل آرنج‌ها.

2- عطر را بصورت چند لایه استفاده کنید تا ماندگاری آن افزایش یابد.

3- پس از 43 ساعت معمولا باید مجددا به خودتان عطر بزنید. ( البته به نوع عطر شما نیز بستگی دارد ).

4- عطر را در هوای روبروی خود اسپری کرده و از آن عبـور کـنـید. بـا ایـن کـار عـطـر بطور یکنواخت روی بدن شما می‌نشیند.

5- هیچگاه عطر PERFUME   یا عطر روغنی را مستقیما روی لباس خود بکار نبرید زیرا ممکن است ایجاد لک کند. اما در مورد EAU DE TOILETTE  و EAU DE COLOGNE مشکلی خاصی در این زمینه وجود ندارد.

6- زمان امتحان عطر هنگام خرید عطر اجازه دهید حداقل عـطر بـمدت 10 دقیقه روی پوست شما باقی بماند و زمانی که بوی عطر با بوی طبیعی بدن شما آمیخته مـی‌گردد ایجاد بوی متفاوتی خواهد کرد. با این کار انتخاب بهتری خواهید کرد همـچنین بیش از 3 عطر را همزمان امتحان نکنید چون بینی شما دیگر قدرت تشخیص نخواهد داشت.

فصل خوش بو ، دوام، پخش …
خوش بو بودن عطر، دوام آن و پخش آن اهمیت زیادی برای خریداران عطر دارد. اینجا باید به این مسایل توجه داشت که عطر‌ها برای فصول و دماهای مختلف با هم متفاوت هستند. عطرهایی که بوی خیلی قوی دارند زمستانی هستند و عطرهای دارای بوی ضعیف‌تر تابستانی. و دلیل اصلی این امر آن است که در زمستان بدلیل سردتر بودن هوا تبخیر الکل عطر کمتر است و در تابستان بدلیل گرم بودن هوا تبخیر آن بیشتر است. در برخی موارد نیز قویتر بودن عطر منجر به سردرد در برخی افراد می‌شود. یکی از مواردی که خیلی‌ها در مورد عطر برای آن اهمیت قایل هستند خوش بو بودن عطر است، البته این مورد سلیقه‌ای است برخی ممکن است از نوع عطری خوششان بیایید که دیگران از آن بدشان می‌آید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *