تاثیر عطر در بهداشت و محیط زیست

مباحث بهداشتی و زیست محیطی

مواد اولیه عطرها جدا از بحث طبیعی یا مصنوعی بودن آنها در صورتی که به مقدار زیاد بکار بروند ممکن است باعث بوجود آمدن مشکلات بهداشتی و یا زیست محیطی شوند. هرچند این مورد در دست مطالعه و بررسی است، اما هنوز نکات بسیار زیادی در ارتباط با اثر رایحه‌ عطر بر سلامتی انسان و محیط زیست ناشناخته باقی‌مانده است.

بهداشت:

ایمنی بدن

شواهد موجود در نتیجه مطالعات نشریه‌های علمی معتبر در این زمینه نشان می‌دهد که بعضی از رایحه‌ها می‌توانند برخی افراد را منجر به عوارض تنگی نفس کنند، بخصوص کسانی که دچار آسم شدید و یا حساسیت هستند. بعضی از رایحه‌ها نیز می‌توانند موجب سردرد و یا عوارض حساسیتی پوست و یا تهوع در افراد شوند.

در بعضی مواقع، استفاده زیاد از عطر می‌تواند منجر به ایجاد عوارض حساسیت پوستی شود. برای مثال، استوفنون، اتیل استات و استون با اینکه در بسیاری از عطرها وجود دارند، از عوامل بالقوه بوجود آورنده آلرژیهای تنفسی نیز شناخته شده‌اند. هر چند که اثر بسیاری از این مواد شیمیایی (طبیعی و یا مصنوعی) بستگی به شرایط محیطی و غلظت آنها در عطر دارد. بعنوان مثال لینالول که بعنوان یک ماده سوزش آور و تحریک کننده پوست معرفی شده است، بعلت تبدیلش به پراکسید بر روی پوست آنرا دچار سوزش می‌کند، اما کاهش غلظت و یا استفاده از آنتی اکسیدانها در عطر از این مشکل جلوگیری می‌کنند. فورانوکومارین ماده طبیعی که در گریپ فروت و یا کرفس وجود دارد، می‌تواند موجب واکنشهای شدید حساسیتی و یا افزایش حساسیت به اشعه ماوراء بنفش گردد.

بعضی از تحقیقات روی مواد معطر نشان می‌دهند که خیلی از ترکیبات آنها می‌توانند موجب سوزش پوست شوند. هر چند بعضی از پژوهش‌ها نشان داده‌اند موادی نظیر اوپوپوناکس بسیار خطرناکتر از آنی هستند که در عطرسازی از آنها استفاده شود، اما هنوز اجماع علمی در این زمینه وجود ندارد. همچنین صحیح است که گاهی استنشاق هوای خالی نیز می‌تواند پوست را دچار سوزش کند.

سرطان‌زایی

شواهد علمی وجود دارد که نیترو-مشک‌هایی نظیر ماسک زیلن (Musk xylene) می‌توانند منجر به ایجاد سرطان شوند، در حالیکه مواد افزودنی عمومی دیگری نظیر مشک‌های مصنوعی پلی سیکلیک خاصی می‌توانند موازنه هورمونها را در بدن انسان از بین ببرند. بعضی از ترکیبات طبیعی نظیر ابسولوت اوکمُس نیز شامل ترکیبات حساسیت زا و سرطان‌زا هستند.

مسمومیت

مواد شیمیایی خاصی که در عطرسازی استفاده می‌شوند حتی اگر برای انسان مضر نباشد، اما حداقل برای حشرات، سمی هستند. برای مثال ترکیب تریسیکلودسنیل آلیل اتر که اغلب در عطرهای مصنوعی یافت می‌شود خاصیت دافع حشرات دارد.

محیط زیست:

آلودگی

مشک‌های مصنوعی خوشبو بوده و نسبتاً ارزان هستند، به همین دلیل در محصولات شوینده لباس و تمیز کننده‌های شخصی جهت از بین بردن بوی بد آنها استفاده می‌شوند. به همین دلیل ترکیبات چند نوع از این مشک‌ها در چربی و شیر انسان و همچنین رسوبات و آب دریاچه‌های بزرگ واقع در شمال آمریکا یافت شده است.

این آلوده کننده‌ها با ورود به چرخه غذایی حیوانات و انسان ممکن است مشکلات بهداشتی و محیطی زیادی را بوجود آورند.

انقراض گونه‌ها

بعلت تقاضای زیادی که برای مواد معطری مثل چوب صندل، عود هندی و مشک وجود دارد، این گونه‌های گیاهی و جانوری در معرض خطر انقراض قرار گرفته‌اند. قاچاق و کشت و نگهداری غیرقانونی این گونه‌ها نیز از دیگر مشکلات موجود است.

مقررات ایمنی

در آمریکا صنعت عطرسازی بطور مستقیم تحت نظارت و کنترل مقررات سازمان مدیریت غذا و داروی دولتی نیست. در عوض این سازمان بر سلامت عطرها از طریق کنترل مواد اولیه آنها نظارت می‌کند بطوریکه باید تست شده و بعنوان موادی که بطور عمومی سالم شناخته شده‌اند، تشخیص داده شوند. از آنجاییکه حفاظت از رمزهای تجارت و فرمولهای تولیدی در این صنعت نیازی حیاتی است، شرکت‌های تولید کننده این مواد بدون توجه به اثر مواد تولیدی‌شان بر سلامت افراد فرمول و لیست کامل مواد افزودنی خود را بندرت در اختیار این سازمان قرار می‌دهند. در اروپا، فهرست اجباری 26 ماده معطر آلرژی زا شناخته شده از 11 مارس 2005، به اجرا درآمده است. نیازمندی به فهرست کردن این مواد بستگی به استفاده از آنها در محصول نهایی دارد. محدودیتهایی که سبب الزام به لیست کردن مواد آلرژی زا می‌شود شامل 0٫001٪ برای محصولاتی که بر روی پوست باقی می‌مانند و 0٫01٪ برای محصولاتی که شسته می‌شوند، می‌گردد. این قانون باعث شده است که خیلی از عطرهای قدیمی بخصوص در دسته کاج و سرخسی که حاوی مقادیر زیادی عصاره اُوکمس است فرمولشان را تغییر دهند.


4 دیدگاه برای “تاثیر عطر در بهداشت و محیط زیست

    1. سپاس فراوان از شما، هدف ما ارائه مطالب مفید و آموزنده در رابطه با عطر و ادکلن و کمک به مخاطبین در خرید عطر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *