عطرهایی که کهنگی ندارند

عطر و صنعت عطرسازی هم در سیر پیشرفت و ترقی قرار دارد. از این رو هرهفته و هرماه عطرهای جدیدی وارد بازار می‎شود که می‎توانید از میان آنها برای خود انتخابی داشته باشید. اما در عرصه‎ی عطرها هم رایحه‌هایی وجود دارد که رنگ و بوی کهنگی به خود نمی‎گیرند. رایحه هایی که هر بار در فضای اطرافمان پخش می‎شوند، حس زیبا و دلپذیر قدیمی تداعی می‎کند. عطرهایی وجود دارند که شاید سن و سال شما به زمان رونق آنها قد ندهد. اما آنچنان خوب و متفاوت‎اند که هنوز می‎توان آنها را به عنوان رایحه‎ی اصلی انتخاب کرد. در این مقاله سعی داریم تعدادی از این عطرهای ماندگار را معرفی و بررسی کنیم:

Coco Chanel
فکر نمی‎کنم کسی باشد که با عطر کوکو شنل آشنایی نداشته باشد. عطری مشهور از شرکتی مشهورتر که برای اولین بار در سال 1984 تولید شد و همچنان نسخه‎های متفاوتی از آن وارد بازار عطر می‎شود و به فروش می‎رسد. اولین کوکو شنل، رایحه تند ادویه‎ها را داشت که در نسخه‌های بعدی تغییر کرد. در طول این سال‌ها شیشه کوکو شنل هیچ تغییری را به خود نگرفته است. ولی رایحه‌های متفاوتی از آن به بازار آمده که هرکدام تحسن برانگیزند. مثلا کوکو مادمازل که سال 2001 متولد شد و هنوز بعد از 13 سال، یکی از پرفروش‌ترین عطرهای شرکت فرانسوی شنل است.
عطر کوکو مادمازل رایحه‎ای شیرین دارد و در تولید آن از عصاره پرتقال در کنار رایحه شکوفه‎های نارنج و یاس استفاده شده که عطر گل‎ها غالب است و در گروه عطرهای گل جای می‌گیرد. عطرهای کوکو شنل مناسب‎ترین عطر برای مهمانی‌های شب و رسمی است. این عطر جوایز جهانی را هم از آن خود کرده است و بارها از سوی منتقدان این حوزه مورد تحسین قرار گرفته است. یکی از ویژگی‎های غیرقابل انکار این عطر که قطعا در محبوبیت آن نقش بسزایی داشته، ماندگاری عطر است. بطوریکه رایحه این ادکلن را حتی بعد از دو یا سه روز می‎توانید روی لباس احساس کنید.

ماندگاری عطر
عطر کوکو شنل

Shalimar Guerlain
باور می‎کنید یا نه، عطر شالیمار گرلن، برای اولین بار در سال 1925 طراحی و تولید شد تا راوی یکی از عاشقانه‎ترین داستان‎های جهان باشد. عطر شالیمار، یادبود عشق جهان شاه با دختری از طبقه عادی جامعه است که بعد از ازدواج جهان شاه نام ممتاز محل به معنی جواهر قصر را بر او گذاشت.
بعد از فوت ممتاز محل، جهان شاه، تاج محل را برای یادبود همسر زیبای خود ساخت. شرکت فرانسوی گرلن هم عطر شالیمار را برگرفته از این روایت عاشقانه ساخت. رایحه‎ عطر شالیمار از ترکیب مرکبات و گل‎هایی نظیر یاس، رز و …تشکیل شده است و در طول این 90 سال نسخه‌های متفاوتی از آن به بازار آمدند و هنوز به فروش می‎رسند. البته هیچ کدام نتوانستند رکورد فروش اولین شالیمار را در زمان خودش بشکنند. آخرین نسخه شالیمار در سال 2008 در همان شیشه فقط با تغییر در رنگ آن از آبی به سفید روانه بازار شد.

رایحه‎ عطر شالیمار
عطر گرلن شالیمار

Opium Yves Saint Laurent
مادرها و مادربزرگ‎ها حتما شیشه ساده عطر اوپیوم را به یاد دارند. شیشه ساده با در زرشکی و جعبه زرشکی که تصویر شاخه نخل روی آن دیده می‌شود. این عطر محصول شرکت فرانسوی ایوسن لورن است که در سال 1977 تولید شد. فهرست بلند بالایی از عصاره‎ها در تولید این عطر به کار رفته است و در مجموع رایحه ادویه‎ای شیرینی دارد که استفاده از آن در شب بسیار مناسب است.
این عطر با این جعبه و شیشه دیگر تولید نمی‎شود اما شرکت ایوسن لورن، محصولی با همین و رایحه‎ای بسیار نزدیک به اپیوم مادر دارد که از سال 2009 به جای آن تولیدش را شروع کرد. اگر دلتان رایحه خاص و بادوام اپیوم را خواست باید سراغ فرزند او بروید که در شیشه قهوه‎ای تیره به فروش می‎رسد.

رایحه خاص و بادوام اپیوم
عطر اوپیوم

Paris Yves Saint Laurent
شرکت فرانسوی ایوسن لورن عطر پاریس را برای همشهری‌هایش طراحی و تولید کرد که همیشه به مردمانی شیک پوش، رمانتیک و با سلیقه مشهور بودند تا این بار عطری داشته باشند که این حس و حال را القاء کند. در تولید عطر پاریس که به سال 1983 برمی‎گردد، عصاره رز در کنار گل‎های دیگر به کار رفته است.
رایحه‎ای لطیف و ملایم از گل‎ها که روز و شب می‎توان استفاده کرد. البته اولین پاریس با در و جعبه صورتی، دیگر این روزها در بازار یافت نمی‎شود و باید به سراغ نسخه‎های دیگر آن رفت.

تولید عطر
عطر پاریس

J`adore Dior
در سال 1999 عطری ساخته شد که خانم‎های زیادی را به خود شیفته کرد. شیفتگی که بعد از 15 سال ادامه دارد و همچنان جزء انتخاب‎های اول و بی‌رقیب اکثر خانم‎ها است. عطر جادور دیور، رایحه‎ای دارد که به قول کارشناسان، لطیف و زنانه بودن آن بسیار بارز است و به همین دلیل به سرعت مورد توجه خانم‎ها قرار می‎گیرد.
ترکیب خوشایندی از رایحه میوه‎ها و گل‎ها در ساخت این عطر به کار رفته است اما از رایحه‎ی سبک آن می‎توان در طول روز به خصوص روزهای بهاری استفاده کرد. شیشه اشک جادور را هم باید به جذابیت‎های آن اضافه کرد.

شیشه اشک جادور
عطر جادور دیور

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *