آشنایی با رایحه های اصلی

گلی

گل بو:
مخلوطی پیچیده از گیاهان گلدار که به صورت طیفی گسترده از رایحه ها در ساختار عطرها نقش بازی می کنند . در صنعت عطر سازی از گل به عنوان حس زیبای عاشقانه در اغلب عطرهای زنانه استفاده می شود . اغلب شیرین هستند و بستگی به نوع گل تند، ملایم و یا متعادل هستند.

گل سفید:
گل‎هایی چون مریم، یاسمن، پیچ امین الدوله و برخی از شکوفه ها مثل شکوفه لیمو شیرین و به دلیل کنتراست و وسعت بویایی عمیقی که دارند در بعضی مواقع حتی تلخ نیز محسوب می گردند.

گل زرد:
غنی ،اصیل که جلوه ای باشکوه و مجلل در رایحه ایجاد می کنند. بسیار گیرا، جذاب، شیرین و شیک . گل یلانگ یلانگ مثال خوبی در این مورد است.

آشنایی با رایحه‎های اصلی
آشنایی با رایحه‎های اصلی

ادویه‎ای

ادویه ای (پر حرارت):گنجینه ای عمیقا گرم، پیچیده، تند و معطر . از ویزگی های این تم بویایی رایحه عجیب آن است که گاهی شیرین و یا تلخ است، گرم، چوبی، با طراوت، رایحه ای زیبا و غنی و با قدرت پخش بالا و همچنین نفوذ گرمای عجیب و شدید از مشخصه های بارز این رایحه محسوب می گردد . ادغام آرایه هایی چون زنجبیل، هل، دارچین، میخک که از جزایر گرمسیری و مسیرهای بازرگانی باستانی حکایت دارد .

ادویه ای (با طراوت):
ادویه هایی مانند برگ بو و شوید که به غیر از تندی و تیزی که در مشخصه نمایه بویایی خود دارند حس طراوت و شادابی را نیز القا می کنند .

ادویه ای (ترد) :
ادویه هایی که درصد غلظت آنها نسبت به ادویه های با طراوت و پر حرارت کم است و از شفافیت و وضوح رایحه بیشتری برخوردارند . انیسون ستاره ای و انیسون نمونه هایی از این دسته هستند .

 

آنایی با رایحه‎های اصلی
آشنایی با رایحه‎های اصلی

منابع حیوانی

اشاره به منابعی دارد که از حیوانات مشتق شده، مانند عنبرسائل، مشک، فیبر کاستور . این منابع روغنی سنتتیک در عطر سازی مدرن امروزی استفاده می گردند . هرچند بسیاری از این منابع رایحه ای ناخوشایند دارند اما در مقادیر بسیار کمی در عطر سازی استفاده می گردند و به عطر عمق و لذت می‎دهند.

عنبر سائل:
ماده ای که از بدن نهنگ بدون آزار رساندن به وی بدست می آید . عنبر سائلی که نهنگ برای تولید مثل در بدن خود ایجاد می کند به عنوان پادزهر در مقابل موجودات دریایی نیز عمل می‎کند.

کهربا:
در عطر سازی اشاره به توافقی توسعه یافته با استفاده از ترکیبات گیاهی و یا مواد مصنوعی است که به عنوان کهربا شناخته می شود و برگرفته از رایحه عنبر سائل ایجاد گردیده است .

مشک:
ماده ای اساسی در عطر که گران قیمت بوده و به صورت تصفیه شده در اکثر لوازم بهداشتی و آرایشی مانند لوسیون های حمام، خمیر دندان، صابون، شامپو، مواد شوینده استفاده می شود. مشک طبیعی در حالت خام آن تند است. در عطر سازی مشک معمولا به عنوان نت اساسی در پایه قرار می‎گیرد. هزینه بالا و کمبود مشک طبیعی همیشه یک نگرانی برای صنعت عطر بوده و امروزه از مشک مصنوعی در این صنعت استفاده می‎گردد .لازم به ذکر است که مشک معمولا شیرین و گرم است .

وانیل:
یکی از مهمترین عناصرعطر سازی است . عطر وانیل بسیار عمیق، ماندگار و نفیس است . وانیل واقعی به دلیل پردازش به صورت دستی بسیار گران است و دارای طبع گرم و شیرین است .

چرم:
ترکیبی قوی در عطر که در پایه دودی نیز استفاده می‎گردد. تند گاهی تلخ و یا شیرین .

قهوه:
یکی از محصولات با ارزش در جهان است. در عطر سازی غنی، گرم و تلخ است. به عنوان نمونه ای از این گروه می‎توان به Thierry Mugler A*Men Pure Coffee اشاره کرد .

آشنایی با رایحه‏‎های اصلی
آشنایی با رایحه‎های اصلی

کاکائو:
ملایم و محبوب، دارای عطر و بوی دلپذیر است. اغوا کننده و کمی تند، عطر Guerlain L’Instant de Guerlain pour Homme Eau Extreme ، نمونه ای بارز این رایحه در بازار عطر است.

دودی:
بوی دود علاوه بر علامت هشدار به عنوان رایحه ای گرم ، ملایم و مطبوع نیز شناخته می شود . رایحه دودی به دلیل قدرت پراکنش و گستردگی وسعت بویایی که دارد به نوعی سحر و جادو می‎کند. چوب، رزین، چرم، پلاستیک، وانیل، نعنا هندی، تنباکو و منابع حیوانی می‎توانند در رایحه های دودی مورد استفاده قرار بگیرند.

رایحه سبز (سبزه (گیاهان سبز)):
از مدرن ترین رایحه در عطر سازی به حساب می‎آید، یاد آور چمن و سبزه، علف های هرز و خزه است که می‎تواند به وضوح طراوت و تازگی باغی از گل، جنگل‏‎های مناطق استوایی و تپه های کوهستانی را تداعی کند. Chanel 19 , Ralph Lauren Lauren , و Estee Lauder Beautiful از این دسته هستند.

عودی:
چوب صمغی معطر. شیرین، عمیق و سنگین و دارای توازن در رایحه.

گیاهی (علف و گیاه ، گیاهان داروئی و معطر)
رایحه ای طبیعی ، خاکی ، گیاهی و ترد که حس طبیعت و سلامتی را القا می کند . گاهی اوقات خزه مانند و ترد بوده و با تم شیرین یا تند مغایرت دارد. عطر گیاهی این گروه کلاسیک شبیه به منابع موجود در باغ مانند نعنا، رزماری، اسطوخودوس، گشنیز و ریحان است .

با طراوت:
تازه و درخشان شامل گل های لطیف ، سبزه و مرکبات که در طول روز ایده آل هستند.

چوبی:
ترکیبی غنی از جنگل، یک پایگاه عالی برای ساخت بسیاری از انواع عطرها است که به عنوان یک تثبیت کننده بسیار مفیدهستند، رایحه چوب‎ها با توجه به طیف وسیعی که دارند پیچیده و گوناگون است. ممکن است گرم ، معطر ، دارویی ، شیرین یا تلخ باشند.

تنباکو:
معمولا به عنوان فرمولی در نت پایه عطرهای مردانه قرار می‎گیرد. فوق العاده و بسیار پیچیده وعمیق، مرطوب و تند با کمی ادویه ای و بلسان شیرینی را در خود همراه دارد.

نعنا هندی:
رایحه ای قدرتمند و چوبی که در عین حال غنی و شیرین است. اسانس طبیعی و با ارزش در این هنر یادآوری می‎شود.

دریایی:
آب دریای شیرین، تمی دریایی که نقطه عطف و یکی از جدیترین اعضای خانواده عطر است. این نت به نام رایحه آبی، اقیانوسی نیز نامیده می‎شود. رایحه ای که از بستر اقیانوس و مه مبهم آن می‎آید .

آبزی:
شفافیت و طراوت آب، اقیانوس ها، آبشارها، باران، میوه ها و سبزیجات ترد از ویژگی های این گروه از رایحه است. عطرهای این خانواده معمولا با آهنگی سرد شروع می‎شوند و برای فصل بهار و تابستان محبوب هستند و در طبقه بندی مدرن قرار می‎گیرند. در ترکیب عطرهای آبزی مرکبات مختلف، میوه و سبزه و گیاهان بکار می‎رود .

آلدهیدی:
ترکیبات آلی که از مواد طبیعی (به عنوان مثال پوست پرتقال، گل رز، دارچین) به دست می‎آیند، همچنین می‎توانند به طور مصنوعی سنتز شوند. عطر Chanel N 5 for women نمونه خوبی از این گروه است.

اوزونیک:
مواد شیمیایی که مشابه رایحه هوای تازه ایجاد شده اند.

پودری:
انواع گسترده ای از نت های طبیعی و مصنوعی. بیانگر رایحه ای شیرین است. اکثرا منابعی چون زنبق، وانیل، گل رز، گل آفتاب گردان، مشک، برخی از رزین ها و کهربا را شامل می‎شود .

خاکی:
یاد آور عمق، سردی خاک و ریشه گیاهان که در آن حفظ شده، همچنین قطره باران بر روی زمین خشک و تشنه. رایحه ای متمایز از زمین که محبوب و محصور کننده است. برخی از عطرهای مدرن دارای این ویژگی هستند. اما این رایحه معمولا به سبک سلیقه خیلی از اشخاص ناخوشایند است.

معطر:
در میان توصیفاتی که برای رایحه در نظر گرفته می‎شود یکی از گیج کننده ترین هاست . اولین نکته ای که به ذهن میرسد این است که رایحه معطر چیست ؟ خشک ؟ بلسان و رزین ؟ در تعریف کلی باید گفت رایحه معطر ممکن است از منابع مختلفی نظیر برخی از ادویه ها، صمغ و رزین، گیاهان، درختان و برخی از گل‎ها تهیه شود. رایحه ای کمی تند، با طراوت و تازه که حس سرزندگی می‎دهد.

مرکباتی:
روغن مرکبات از گونه های مختلف مرکبات به دست می‎آید. روغن مرکبات از میوه، پوست، شاخه و برگ آنها تهیه می گردد که در صنعت عطر سازی به دلیل رایحه نشاط بخش و سبکی که دارند و فراریت بالایی که دارند اغلب در نت های اولیه عطر استفاده می گردند .

میوه ای:
میوه هایی چون خربزه، سیب، آلو، انواع توت ها، هلو معمولا در ترکیب عطرهای بانوان استفاده می شود . با توجه به ماندگاری و پراکنش این رایحه ها در نت های ثانویه عطر قرار می‎گیرند . شیرین، ترش، با طراوت و تازه .

شیرین بو:
رایحه های شیرین که در اکثر منابع یافت می شود مثل میوه، شیرینی جات، گل‎ها، برخی از چوب ها .

نوشیدنی:
نوشیدنیهای الکلی در صنعت عطر مورد استفاده قرار می گیرند رایحه ای عجیب و
غریب به عطر می‎بخشند. با طیفی که این نوشیدنی ها دارند تمی خوراکی، شیرین، معطر و یا گرم می‎بخشند.

منبع اطلاعات تخصصی: سایت ویکی پدیا
 

گلی

گل بو:
مخلوطی پیچیده از گیاهان گلدار که به صورت طیفی گسترده از رایحه‌ها در ساختار عطرها نقش بازی می‌کنند . در صنعت عطرسازی از گل به عنوان حس زیبای عاشقانه در اغلب عطرهای زنانه استفاده می‌شود . اغلب شیرین هستند و بستگی به نوع گل تند، ملایم و یا متعادل هستند.

گل سفید:
گل‎هایی چون مریم، یاسمن، پیچ امین الدوله و برخی از شکوفه ها مثل شکوفه لیمو شیرین و به دلیل کنتراست و وسعت بویایی عمیقی که دارند در بعضی مواقع حتی تلخ نیز محسوب می گردند.

گل زرد:
غنی ،اصیل که جلوه‌ای باشکوه و مجلل در رایحه ایجاد می‌کنند. بسیار گیرا، جذاب، شیرین و شیک . گل یلانگ یلانگ مثال خوبی در این مورد است.

آشنایی با رایحه‎های اصلی
آشنایی با رایحه‎های اصلی

ادویه‎ای

ادویه‌ای (پر حرارت):

گنجینه‌ای عمیقا گرم، پیچیده، تند و معطر. از ویزگی‌های این تم بویایی رایحه عجیب آن است که گاهی شیرین و یا تلخ است، گرم، چوبی، با طراوت، رایحه‌ای زیبا و غنی و با قدرت پخش بالا و همچنین نفوذ گرمای عجیب و شدید از مشخصه‌های بارز این رایحه محسوب می گردد . ادغام آرایه‌هایی چون زنجبیل، هل، دارچین، میخک که از جزایر گرمسیری و مسیرهای بازرگانی باستانی حکایت دارد .

ادویه‌ای (با طراوت):
ادویه‌هایی مانند برگ بو و شوید که به غیر از تندی و تیزی که در مشخصه نمایه بویایی خود دارند حس طراوت و شادابی را نیز القا می‌کنند .

ادویه‌ای (ترد) :
ادویه‌هایی که درصد غلظت آنها نسبت به ادویه‌های با طراوت و پر حرارت کم است و از شفافیت و وضوح رایحه بیشتری برخوردارند . انیسون ستاره‌ای و انیسون نمونه‌هایی از این دسته هستند .

 

آنایی با رایحه‎های اصلی
آشنایی با رایحه‎های اصلی

منابع حیوانی

اشاره به منابعی دارد که از حیوانات مشتق شده، مانند عنبرسائل، مشک، فیبر کاستور. این منابع روغنی سنتتیک در عطرسازی مدرن امروزی استفاده می‌گردند. هرچند بسیاری از این منابع رایحه‌ای ناخوشایند دارند اما در مقادیر بسیار کمی در عطرسازی استفاده می‌گردند و به عطر عمق و لذت می‎دهند.

عنبر سائل:
ماده‌ای که از بدن نهنگ بدون آزار رساندن به وی بدست می‌آید . عنبر سائلی که نهنگ برای تولید مثل در بدن خود ایجاد می‌کند به عنوان پادزهر در مقابل موجودات دریایی نیز عمل می‎کند.

کهربا:
در عطرسازی اشاره به توافقی توسعه یافته با استفاده از ترکیبات گیاهی و یا مواد مصنوعی است که به عنوان کهربا شناخته می‌شود و برگرفته از رایحه عنبر سائل ایجاد گردیده است .

مشک:
ماده‌ای اساسی در عطر که گران قیمت بوده و به صورت تصفیه شده در اکثر لوازم بهداشتی و آرایشی مانند لوسیون‌های حمام، خمیر دندان، صابون، شامپو، مواد شوینده استفاده می‌شود. مشک طبیعی در حالت خام آن تند است. در عطرسازی مشک معمولا به عنوان نت اساسی در پایه قرار می‎گیرد. هزینه بالا و کمبود مشک طبیعی همیشه یک نگرانی برای صنعت عطر بوده و امروزه از مشک مصنوعی در این صنعت استفاده می‎گردد .لازم به ذکر است که مشک معمولا شیرین و گرم است .

وانیل:
یکی از مهمترین عناصرعطر سازی است . عطر وانیل بسیار عمیق، ماندگار و نفیس است . وانیل واقعی به دلیل پردازش به صورت دستی بسیار گران است و دارای طبع گرم و شیرین است .

چرم:
ترکیبی قوی در عطر که در پایه دودی نیز استفاده می‎گردد. تند، گاهی تلخ و یا شیرین .

قهوه:
یکی از محصولات با ارزش در جهان است. در عطر سازی غنی، گرم و تلخ است. به عنوان نمونه‌ای از این گروه می‎توان به Thierry Mugler A*Men Pure Coffee اشاره کرد .

آشنایی با رایحه‏‎های اصلی
آشنایی با رایحه‎های اصلی

کاکائو:
ملایم و محبوب، دارای عطر و بوی دلپذیر است. اغوا کننده و کمی تند، عطر Guerlain L’Instant de Guerlain pour Homme Eau Extreme ، نمونه‌ی بارز این رایحه در بازار عطر است.

دودی:
بوی دود علاوه بر علامت هشدار به عنوان رایحه‌ای گرم ، ملایم و مطبوع نیز شناخته می‌شود . رایحه دودی به دلیل قدرت پراکنش و گستردگی وسعت بویایی که دارد به‌نوعی سحر و جادو می‎کند. چوب، رزین، چرم، پلاستیک، وانیل، نعنا هندی، تنباکو و منابع حیوانی می‎توانند در رایحه های دودی مورد استفاده قرار بگیرند.

رایحه سبز (سبزه (گیاهان سبز)):
از مدرن‌ترین رایحه در عطرسازی به حساب می‎آید، یاد آور چمن و سبزه، علف‌های هرز و خزه است که می‎تواند به وضوح طراوت و تازگی باغی از گل، جنگل‏‎های مناطق استوایی و تپه‌های کوهستانی را تداعی کند. Chanel 19 , Ralph Lauren Lauren , و Estee Lauder Beautiful از این دسته هستند.

عودی:
چوب صمغی معطر، شیرین، عمیق و سنگین و دارای توازن در رایحه.

گیاهی (علف و گیاه ، گیاهان داروئی و معطر)
رایحه‌ای طبیعی، خاکی، گیاهی و ترد که حس طبیعت و سلامتی را القا می‌کند. گاهی اوقات خزه مانند و ترد بوده و با تم شیرین یا تند مغایرت دارد. عطر گیاهی این گروه کلاسیک شبیه به منابع موجود در باغ مانند نعنا، رزماری، اسطوخودوس، گشنیز و ریحان است .

با طراوت:
تازه و درخشان شامل گل‌های لطیف ، سبزه و مرکبات که در طول روز ایده آل هستند.

چوبی:
ترکیبی غنی از جنگل، یک پایگاه عالی برای ساخت بسیاری از انواع عطرها است که به عنوان یک تثبیت کننده بسیار مفید هستند، رایحه چوب‎ها با توجه به طیف وسیعی که دارند پیچیده و گوناگون است. ممکن است گرم، معطر، دارویی، شیرین یا تلخ باشند.

تنباکو:
معمولا به عنوان فرمولی در نت پایه عطرهای مردانه قرار می‎گیرد. فوق العاده و بسیار پیچیده وعمیق، مرطوب و تند با کمی ادویه‌ای و بلسان شیرینی را در خود همراه دارد.

نعنا هندی:
رایحه‌ای قدرتمند و چوبی که در عین حال غنی و شیرین است. اسانس طبیعی و با ارزش در این هنر یادآوری می‎شود.

دریایی:
آب دریای شیرین، تمی دریایی که نقطه عطف و یکی از جدیدترین اعضای خانواده عطر است. این نت به نام رایحه آبی، اقیانوسی نیز نامیده می‎شود. رایحه‌ای که از بستر اقیانوس و مه مبهم آن می‎آید .

آبزی:
شفافیت و طراوت آب، اقیانوس‌ها، آبشارها، باران، میوه‌ها و سبزیجات ترد از ویژگی‌های این گروه از رایحه است. عطرهای این خانواده معمولا با آهنگی سرد شروع می‎شوند و برای فصل بهار و تابستان محبوب هستند و در طبقه بندی مدرن قرار می‎گیرند. در ترکیب عطرهای آبزی مرکبات مختلف، میوه و سبزه و گیاهان بکار می‎رود .

آلدهیدی:
ترکیبات آلی که از مواد طبیعی (به عنوان مثال پوست پرتقال، گل رز، دارچین) به دست می‎آیند، همچنین می‎توانند به طور مصنوعی سنتز شوند. عطر Chanel N 5 for women نمونه خوبی از این گروه است.

اوزونیک:
مواد شیمیایی که مشابه رایحه هوای تازه ایجاد شده‌اند.

پودری:
انواع گسترده‌ای از نت‌های طبیعی و مصنوعی. بیانگر رایحه‌ای شیرین است. اکثرا منابعی چون زنبق، وانیل، گل رز، گل آفتاب گردان، مشک، برخی از رزین‌ها و کهربا را شامل می‎شود .

خاکی:
یادآور عمق، سردی خاک و ریشه گیاهان که در آن حفظ شده، همچنین قطره باران بر روی زمین خشک و تشنه. رایحه‌ای متمایز از زمین که محبوب و محصور کننده است. برخی از عطرهای مدرن دارای این ویژگی هستند. اما این رایحه معمولا به سبک سلیقه خیلی از اشخاص ناخوشایند است.

معطر:
در میان توصیفاتی که برای رایحه در نظر گرفته می‎شود یکی از گیج کننده‌ترین‌هاست . اولین نکته‌ای که به ذهن میرسد این است که رایحه معطر چیست ؟ خشک ؟ بلسان و رزین ؟ در تعریف کلی باید گفت رایحه معطر ممکن است از منابع مختلفی نظیر برخی از ادویه‌ها، صمغ و رزین، گیاهان، درختان و برخی از گل‎ها تهیه شود. رایحه‌ای کمی تند، با طراوت و تازه که حس سرزندگی می‎دهد.

مرکباتی:
روغن مرکبات از گونه‌های مختلف مرکبات به دست می‎آید. روغن مرکبات از میوه، پوست، شاخه و برگ آنها تهیه می‌گردد که در صنعت عطرسازی به دلیل رایحه نشاط بخش و سبکی که دارند و فراریت بالایی که دارند اغلب در نت‌های اولیه عطر استفاده می‌گردند.

میوه‌ای:
میوه‌هایی چون خربزه، سیب، آلو، انواع توت‌ها، هلو معمولا در ترکیب عطرهای بانوان استفاده می‌شود. با توجه به ماندگاری و پراکنش این رایحه‌ها در نت‌های ثانویه عطر قرار می‎گیرند . شیرین، ترش، با طراوت و تازه .

شیرین بو:
رایحه‌های شیرین که در اکثر منابع یافت می‌شود مثل میوه، شیرینی جات، گل‎ها، برخی از چوب‌ها .

نوشیدنی:
نوشیدنی‌های الکلی در صنعت عطر مورد استفاده قرار می‌گیرند و رایحه‌ای عجیب وغریب به عطر می‎بخشند. با طیفی که این نوشیدنی‌ها دارند تمی خوراکی، شیرین، معطر و یا گرم می‎بخشند.

منبع اطلاعات تخصصی: سایت ویکی پدیا


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *