رابطه عطر به طبع و مزاج

به این دلیل که بستر زندگی انسان طبیعت است، و همیشه از آن تاثیر گرفته شده، پس در طب سنتی و اسلامی، صاحبنظران به طبیعت نگاه دقیقی داشته و با توجه به طبع هر چیز، میزان و نحوه استفاده یا عدم استفاده از حیوانات، گیاهان و…….را بیان کرده‌اند.

با استشمام هر عطری در بدن حالتی پدید می‌آید که موجب بوجود آمدن حالاتی مثل گرمی، سردی، انرژی، بیحسی و بیحالی یا آرامش و رخوت و سستی، فراموشی و یا تیز هوشی می‌گردد.

عطرها غذای مغز به حساب می‌آیند و ما باید بر اساس اصول و قواعدی از آن عطرها بهره بگیریم. اگر از این قواعد استفاده نکنیم عطرها می‌توانند برای ما عوارضی بوجود بیاورند.

رابطه عطر به طبع و مزاج
رابطه عطر به طبع و مزاج

مثلا یک فرد گرم مزاج با استشمام بوی عطر گرم دچار سردرد می‌شود ولی همین بوی گرم موجب آرامش فرد سرد مزاج می‌گردد.

بر عکس این حالت وقتی فرد سرد مزاج بوی ترشی و یا هر بوی سرد دیگری استشمام کند موجب سردرد و سستی مغز و بی‌حوصلگی وی می‌شود. از این رو لازم است مزاج عطرها را بدانیم، عطر گل محمدی، گل مریم، گل یاس، عطر تیروز عطرهای گرم و لطیف هستند، عطرهایی مانند بوی مشک خیلی گرم است.

بوی سرکه، آب لیمو، ترشی‌ها، بوهای اسیدی و بوی تعفن از بوهای سرد هستند، بوی مواد شیمیایی مانند تینر، وایتکس، بنزین، نفت، استریل کنندها اثرات سردی بخشی برای مغز دارند و بوهای سرد تعریف می‌شوند و استمرار استشمام آن بوها موجب اختلال اعصاب و حتی فراموشی می‌شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *