آشنایی با تفاوت های عطر و اسانس

وقتی صحبت از عطر می‎شود منظور روغن پایه و اساسی تشکیل دهنده یک ترکیب معطر است که با دو روش
طبیعی: فرایند استخراج روغن به روش تقطیر، استخراج با حلال، استخراج سیال، استخراج اتانول و روش پولکی صورت می‎پذیرد.
و روش مصنوعی: که از طریق تولید ترکیبات آلی بدست می‎آید ، امروزه اکثر کمپانی‎های تولید عطر روش مصنوعی را به دلیل آسان‌تر بودن و مقرون به صرفه بودن ترجیح می‎دهند.
روغن عطر در واقع همان عطر رقیق نشده است که قوام و ماندگاری بسیار بالایی دارد، به همین دلیل است که به آنها روغن‎های اساسی عطر (روغن حامل ، روغن پایه) گفته می‏‎شود.
این روغن‎ها، به دلیل غلظت بالایی که از نظر بویایی دارند در تولید و ساخت عطر به مقدار کمی مورد استفاده قرار می گیرند. تفاوت در میزان غلظت این روغن‎ها، تمایز در انواع عطرها شده است. به طور مثال در Eau de perfume غلظتی مابین 7 الی 15% دارند.
این عطرهای خاص توسط خود کمپانی سازنده و با قیمت بالاتر در سایزهای کوچکتر عرضه می‎شوند، به عنوان مثال
PERFUME CHANEL NO.5 (L) 7.5 MIL با قیمت 348000 تومان به فروش می‌رسد.
روغن‎های اساسی که در تولید عطر کاربرد دارد، دارای تاریخچه‌ای با قدمت صد ساله است که این سنت از پدر به پسر منقل شده و نیاز به سال‎ها سخت کوشی و کار آموزی دارد.
عطر و اصطلاح اسانس ( که به تازگی رواج یافته ) با یکدیگر کاملا متفاوت است.

شاید شما هم با فروشندگان اسانس که روز به روز بر شمارشان افزوده می‎شود روبه‌رو شده باشید. اگر جزو خریداران نیستید، احتمال دارد حرف‎های ضد و نقیضی درباره کیفیت، قیمت و ضررهای احتمالی استفاده از این اسانس‌ها شنیده باشید.

تفاوت عطر با اسانس بدین معنا است که بخش پارافینی عطر، اسانس گفته می‎شود.
روغن‎های اساسی از روغن خالص گیاه استخراج می‎شود، در صورتی که اسانس فاقد پختگی و تعادل هنرمندانه مخلوط عطر است. شاید نیاز به گفتن نباشد که دنیای عطرها بسیار متفاوت‌تر از اسانس‌ها است. چرا که اسانس در تقلید از رایحه‎های مختلف و با استفاده از مواد شیمیایی ساخته می‎شوند و با قیمت گرمی 300 تا 700 تومان به فروش می‎رسد.
در حال حاضر بیش از 200 شرکت در جهان به تولید اسانس می‎پردازند. و در قوطیهای یک، پنج و 25 کیلویی به کشورهای دیگر صادر می‎شوند. کمپانی‎هایی از قبیل:

لوزی سوئیس
SFA فرانسه
جنیون آلمان
آرجویل فرانسه
شارابوت فرانسه
ایبرشم
و…

با توجه به تنوع رایحه‎های مشابه با عطرهای اصلی، نحوه ارائه و چگونگی ساختار اسانس‎ها در مقایسه با عطرهای خارجی به گونه‌ای است که شرکت‌های تولید کننده اسانس، رایحه‌های مشابه با عطرهای اصلی را ارائه می‎کنند. به عنوان مثال خریداران، عطر «کولینا» را با رایحه «کول واژ» می‎خرند. شرکت تولیدکننده برای نام‌گذاری اسانس‎ها اجازه ندارد از نام عطرهای اصلی استفاده کند و در واقع زمانی که اسانس‎ها وارد می‎شوند، دارای فهرست و شماره‌بندی هستند. در مقابل این شماره‌ها نام اصلی عطری که رایحه از آن گرفته شده نوشته شده است. این رایحه فقط در ظاهر مشابه بوی عطر است ولی عنوان آن می‎تواند متفاوت یا مشابه باشد.

The difference perfumes and essences-1
در اینجا لازم به ذکر است مقایسه اسانس را با اشانتیون اشتباه دانست و خاطرنشان ساخت اسانس‎ها نامی مشابه با عطر اصلی دارند ولی اشانتیون، نمونه کوچک عطر اصلی است و از آنجایی که عطر و اسانس متفاوت هستند و هرکدام به معنای دیگری اند، درنتیجه مقایسه‎ی عطر و اسانس اشتباه است.
یکی دیگر از مشکلات اسانس‎ها رنگ آنهاست که به نوبه خود مضر و خطرآفرین است چون اسانس‎ها در کارخانه‎های گوناگون تولید می‎شوند، مواد اولیه آنها نیز با یکدیگر فرق می‎کند. یک اسانس می‎تواند با رنگ‌های مختلفی ارائه شود، برای نمونه برخی از مشتریان اسانس، عطر کول واتر را با رنگ آبی می‎شناسند و ممکن است کمپانی دیگری این محصول را با رنگ دیگری مثل قرمز عرضه کند.
و اما بزرگترین معضل اسانس‎ها دسترسی مستقیم فروشندگان به محلول و دخل و تصرف احتمالی است، تقلب‎های برخی از فروشندگان که برای افزایش حجم اسانس و رقیق کردن آن، «پروپلین گلیکون» به اسانس می‎افزایند و برای جلب مشتری نام‎های دلخواه روی اسانس‎ها می‎گذارند مانند اسانس الهام بخش یا عناوین مشابه.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *