اسرار ساخت یک عطر

عطرسازی که همان هنر ساخت عطر است تولد یافته در منطقه بین النهرین (به طور دقیق تر مصر ) است و سابقه آن به 2000 سال پیش برمی‌گردد . در طی آن روزها عطر‎ها عمدتاً از ادویه‎ها (مثل گشنیز )، مغز بادام، ترنج و گیاهان و برگ‎های مختلف ساخته می‎شد.

رازهای ساخت عطر
رازهای ساخت عطر

جالب است که بدونین درهمان روزهای اولیه ساخت عطر توسط مصری‎ها، از گل‎ها برای ساخت عطر استفاده نمی‎کردند واستفاده از گل‎ها برای ساخت عطرها و رایحه‎های خوشبو برای اولین‌بار توسط دانشمندان ایرانی ابتکار شد، ایرانی‎ها در اولین نوبت از گل رز برای ساخت عطر استفاده کردن، این عصاره خیلی سریع بین استفاده کنندگان عطر و ادکلن سرو صدا بلند کرد، علت آن هم گیرایی و ظرافتی که در این رایحه‎ی طبیعی بود و اینکه تا آن زمان هیچ وقت از گل‎ها برای ساخت عطرها استفاده نشده بود.

به هر حال امروزه با تجاری شدن تولید عطر و گسترش تکنولوژی، تکنیک‎های تولید عطر و ادکلن به طور قابل ملاحظه‌ای تغییر کرده است و ساخت و طراحی عطر به شغلی که نیاز به دانش و تجربه ای گسترده دارد تبدیل شده است .

اگر چه اکثر سازندگان عطر و ادکلن دوست ندارند راز‎های پشت عطرشان فاش شود اما مطمئنیم که در ساخت این مواد از منابع مختلفی استفاده می‎شود که شامل گیاهان (گل‎ها، میوه‎ها، برگ‎ها، دانه‎های گیاهی، صمغ‎های گیاهی و …) حیوانات (مشک، موم عسل، مشک زباد،… ) و منابع مختلف طبیعی است .

امروزه علم پیدایش و اصلاح گیاهان توسط تولیدکنندگان عطر مورد استفاده قرار می‎گیرد.

و فهمیدن آن خیلی غیرعادی نیست که سازندگان و طراحان عطر از چه منابع مصنوعی برای ساخت عطرشون استفاده می‎کنند.

تعداد خیلی کمی از سازندگان عطر و ادکلن از مواد مصنوعی برای ساخت محصولاتشان استفاده می‎کنند که این شرکت‎ها بین دوستداران عطرها معروف شده‌اند.

اسرار ساخت عطر
اسرار ساخت عطر

اگر چه روش‎های گوناگونی برای ساخت عطر‎ها وجود دارد و هر عطرسازی روش خاصی را برای ساخت ایده و سبک خودش انتخاب می‎کند اما قسمت عمده و پایه این فرایند‎ها همچنان مشابه است .

اولین قدم شامل فهمیدن دسته‌بندی و تفکیک عناصر مختلف موجود در روغن عطر است. این عناصر به طور اساسی به چهار دسته بر اساس نقشی که بازی می‌کنند، شامل رایحه‎های اساسی، تعدیل کننده‎ها، آمیزنده‎ها و ثابت کننده‎ها است تقسیم می‎شوند و خود عناصر اساسی را می‎توان به خوبی به سه دسته عناصر اصلی، عناصر میانی، عناصر پایه‌ای عطر و ادکلن تقسیم کرد .

در قدم بعدی این روغن خاص با آب و اتیل الکل مخلوط می‎شوند و حداقل تا دو هفته درون تانکر‎های ویژه نگهداری می‎شوند و در موقع خروج از آنها روسوبات آن به خوبی فیلتر می‎شوند.

البته باید اشاره کرد که امروزه بیشتر دستگاه‎ها و واحد‎های تولید عطر ترجیح می‎دهند به جای تولید محصولات مختلفشان از پایه به خاطر مزایای زیاد آن و صرفه اقتصادی عطرهایی با ترکیبات اولیه ثابتی تولید کنند.

گاهی اوقات کارشناسان عطر و ادکلن از تکنیک مهندسی معکوس ( جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مفهوم مهندسی معکوس عطر به سایت مرجع wwwfa.wikipedia.org مراجعه کنید. ) برای شناسایی مواد طبیعی عطر و ادکلن استفاده می‎کنند البته بجز مواردی که شامل ترکیبات بسیار پیچیده هستند. با این حال خیلی از روش‎های (GC/MS) بر پایه همین اصل استوار است، همین طور مصرف کنندگان و خریداران عطر و ادکلن و رقیبان شرکت‎های تجاری از این روش برای پی بردن به ساختار درونی این ادکلن‎ها استفاده می‎کنند.

صنعت تولید عطر و ادکلن یکی از بزرگترین فعالیت‎هایی است که به نیرویی کار متخصص و دستگاه‎های جدید تولید عطر نیاز دارد. یکی از مشخصات شگفت‌انگیز این صنعت نگهداری اسرار کار است و کار سخت آنها برای خلق یک رایحه است. در نتیجه هر شیشه حاوی عطر، در برگیرنده ترکیب منحصر به فرد آن است. پس بار دیگر که شما یک عطر را روی خودتان اسپری می‎کنید به خاطر بیاورید که طراحان آن کار سختی انجام داده‌اند تا شما یک روز کاملا خوشبو و زیبایی دشته باشید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *