با چه خشبوکننده‎هایی به جنگ بوی ناخوشایند برویم؟

با کمی مرور روی خاطراتتان حتما مکان‎هایی در ذهنتان خواهد رسید که به خاطر بوی خوب و خاصش آنجا را دوست داشته باشید. حتی ممکن است جایی را پیدا کنید که بوی شخص خاصی، آن مکان را برای شما خاطره‌انگیز کرده باشد. بو کردن یکی از اولین واکنش‎های احساسی ماست. لحظاتی بوده که بوی یک عابر ما را به خاطره‎های دور برده است و احساس خوب و بد را در ذهن ما یادآور می‎شود.
تصور کنید بعد از یک روز شلوغ کاری و خسته کننده به خانه برمی‎گردید. لحظه ورود به خانه 10 برابر لذت بخش‎تر خواهد بود اگر بوی خوش و دلنشینی فضا را پر کرده باشد. امروزه افراد به خصوص خانوم‎ها سعی و تلاش دارند که فضای منزل خود را خوشبو و باطراوت نگه دارند تا محیط را لذت بخش‎تر کنند و بتوانند آرامش بیشتری داشته باشند. گرچه خوشبو بودن فضا ضرورتی برای زندگی ندارد ولی می‎تواند خانه را دلنشین‎تر و خاص‎تر کند.

شمع‌های معطر
باید در مکان‌هایی قرار بگیرند که باد نوزد! شمع‌های عطری را باید جاهایی از خانه قرار داد که جریان هوا بوی آن را در خانه پخش کند. برای مکان‌های بزرگ، شمع‌های بزرگ‎تری لازم است. نور شمع، آرامش‎بخش‎ترین نور است و اگر با بوی خوش توام شود، اثر آن حتما چند برابر خواهد شد. استفاده از شمع‌های معطر در حمام ایده‎ی بسیار خوبی است. تصور کنید آب، نور شمع و بوی خوش تا چه اندازه حمام کردن را لذت بخش خواهد کرد. شمع‌های با کیفیت در تمام طول سوختن و حتی چند ساعت بعد از خاموش شدن از خود بوی خوش منتشر می‌کنند.
مزایا: شمع‌های معطر، زیبا و آرام بخش هستند.
معایب: شمع به علت داشتن شعله کمی خطرناک است. بنابراین قبل از خواب حتما آن را خاموش کنید.

شمع‎های معطر
شمع‎های معطر

روغن‌های معطر
می‎توانید آنها را در هر مکانی که می‎خواهید بوی خوش در فضا داشته باشید، قرار دهید. به شرط اینکه باد نوزد. وزیدن باد مانع از بالاآمدن مایع روغن از نی داخل روغن می‌شود. این نوع خوشبوکننده‌ها در مکان‌های کوچک مثل اتاق خواب یا نشیمن‌های کوچک موثرتر هستند و اگر از کیفیت بالایی برخوردار باشند، مدت زمان زیادی می‏‎توان از آنها استفاده کرد و حتی بعد از این مدت هم با عوض کردن نی‎ها با نی‌های جدید می‎توان همچنان آنها را به کار برد.
مزایا: چون شعله ندارند کاملا بی‎خطر هستند. به دلیل ظاهر جذاب و زیبایشان می‎توان آنها را در دکور به عنوان وسیله تزیینی قرار داد.
معایب: اگر یکبار روغن آن روی فرش یا مبلمان بریزد، ممکن است چنان آسیبی به آن بزند که دیگر هیچ وقت نتوانید از آنها استفاده نکنید.

روغن‏‎های معطر
روغن‎های معطر

دانه‌های معطر
قابلیت استفاده از آنها در فضای خیلی کوچک مثل کمد یا کشو است. این نوع خوشبوکننده در فضاهای کوچک به اندازه کافی از خود بو منتشر می‎کنند و می‎توان مدت زمان زیادی حتی سال‎ها آنها را در داخل کشو یا کمد و حتی می‎توان آنها را داخل اتومبیل یا کیف گذاشت و از بویشان لذت برد. این مهره‌ها معمولا در کیسه‎های پارچه‌ای زیبا و تزیین شده نگهداری می‎شوند.
مزایا: هیچ خطری ندارد.
معایب: فقط در فضاهای خیلی کوچک قابل استفاده‌اند.

وکس خوشبوکننده
هر مکانی که بتوان دستگاه ذوب وکس را به برق زد می‌توان از آن استفاده کرد. این نوع خوشبوکننده‌ها برای فضاهای بزرگ مناسب هستند. به علت قدرت پخش بوی زیاد، در فضای کوچک نمی توان بوی شدیدشان را تحمل کرد.
مزایا: بدون شعله هستند و کثیف کاری ندارند.
معایب: پریز برق برای استفاده باید در دسترستان باشد. نکته منفی خاصی ندارد ولی شمع‌های معطرنسبت به آنها بیشتر مورد استفاده مردم است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *