قدیمی‌ترین کارخانه عطر کجاست؟

قدیمی‌ترین کارخانه عطرسازی مدتی پیش 300 ساله شد. خیلی از افراد ذهنشان به سمت پاریس یا میلان می‌رود که شاید این کارخانه در یکی از این دو شهر باشد. اما واقعیت این است که این کارخانه خانوادگی در شهر کلن آلمان افتتحاح شد. روز سیزدهم ژوئیه سال 1709 میلادی یعنی بیش از 300 سال قبل، برادران فارینا تجارت کالاهای تجملی را آغاز کردند. اصلی‎ترین محصولی که آن‌ها به فروش می‌رساندند‌‌ همان عطری بود، که در کارخانه‌ی خودشان تولید می‌کردند.

در این سال عطار ایتالیایی جووانی ماریا فارینا به برادرش می‌نویسد: من عطری یافته‌ام که مرا یاد صبحی بهاری در ایتالیا می‌اندازد. عطری مانند عطر نرگس‌های کوهی پس از باران. این عطر روح مرا تازه و زنده می‌کند. فارینا مدت زمان زیادی در شهر کلن زندگی می‌کرد. به همین دلیل این عطر را به اسم وطن جدید خود می‌نامد: Eau de Cologne که به معنی آب شهر کلن است.

طی تاریخ 300 ساله ادکلن، تنها 30 نفر هستند که نسخه مخفی یا‌‌ همان نسخه اصلی این عطر را می‌شناسند. یکی از آن‌ها دنباله رو جووانی، یوهان ماریا فارینا بود. که مدیر عامل این کارخانه‌ی بزرگ است. او می‌گوید:
جالب است بدانیم که ادکلن اصل همواره یک بو داشته باشد.‌‌ همان طور که اینشتین برای بدست آوردن معادلات عام وخاص چندین ثابت به آن اضافه کرد تا معادله با یافته‌های زمان خودش سازگار باشد، همین کار را هم ما با ادکلن انجام می‌دهیم. اگر محصولی از گیاهان ما بوی دیگری داشته باشد، ما با محصولات دیگری ترکیب می‌کنیم و آن بوی خاص را به‌دست می‌آوریم.

ادکلن اصل
قدیمی‎ترین کارخانه عطر کجاست؟

ادکلن فارینا پس از آن به دور دنیا سفر می‌کند. فقط اشخاص ثروتمند بودند که توانایی خرید عطر فارینا را داشتند. درواقع یک استادکار، با درآمد یک هفته خود می‌توانست فقط یکی از شیشه‌های باریک و سبز رنگ این عطر را خریداری کند. به پول امروز قیمت آن بیش از هزار یورو است. البته هزینه‌ی خرید، برای مشتریان ادکلن (ادوکلن) اصلا سنگین نیست. کلمنس آوگوست سراسقف شهر کلن و صاحب کارخانه‌های زیادی در منطقه کلن و بن است، که هر ماه به خود ادوکلن می‌زد. نه تنها امیر‌ها و پرنس‌های اهل هنر از این عطر استفاده می‌کردند، بلکه ناپلئون نیز قدر «آب کلن» را می‌دانست و روزی یک شیشه از آن را مصرف می‌کرد.

موفقیت باعث تقلید می‌شود. 100 سال بعد از کشف فارینا، تاجری از شهر کلن به نام ویلهلم مولنز نیز عطری از مرکبات تهیه کرد. او شماره پلاک در خانه خود (4711) ، را به عنوان اسم روی این عطر گذاشت. محصولی مشهور در کل دنیا ولی بدل، در شرکت فارینا که 300 سال است در شهر کهن کلن وجود دارد، می‌توان ادکلن اصل را خریداری کرد.

همچنین در موزه‌ای که در‌‌ همان ساختمان قرار دارد، میهمانان و بازدیدکنندگان می‌توانند مطالب زیادی در مورد ادکلن دریافت کنند. مثلاً اینکه خالق ادکلن، یعنی جووانی ماریا فارینا پدر تعمیدی ژان باپتیست گرنویی عطار نابغه در کتاب عطر پاتریک زوس کیند بوده است. زوس کیند جهت پژوهش‌های زیادی که در مورد ادکلن داشت، نزد فارینا می‌رفت.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *