فریاد رس شما، عطر!!

روی پوست بطور طبیعی باکتری‎هایی وجود دارد که اگر عطر مدت زمان طولانی روی پوست بماند، واکنش‎های شیمیایی رخ می‎دهد و باعث ایجاد بوی بد بدن می‎شود. ممکن است در اتوبوس یا تاکسی نشسته باشید ولی آرام و قرار ندارید. اینجاست که دلتان می‎خواهد هرچه سریع‎تر به مقصدتان برسید تا یک نفس راحتی بکشید، در واقع از بوی بد بدن اشخاصی که در کنارتان نشسته‎اند فرار کنید. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که صبح قبل از بیرون رفتن حمام بروید و لباس‎های پاکیزه بپوشید، اما ممکن است با گذشت چند ساعت احساس کنید که لباس‎هایتان بوی خوبی نمی‎دهد. این مسئله ربطی به فصل ندارد که تابستان باشد یا زمستان. در تابستان به دلیل گرمای زیاد هوا و در زمستان با پوشیدن چند لباس روی هم، این مشکل به وجود می‎آید.

عرق، کولرطبیعی
شاید شما عرق را دلیل اصلی بوی بد بدن بدانید، ولی واقعیت این نیست زیرا که عرق چیزی جز آب و نمک نیست. غدد ترشح کننده عرق که درون پوست هستند عرق را تولید می‎کنند و یک خنک کننده‎ی طبیعی بدن است. هنگامی که این آب به آرامی از روی پوست بدن تبخیر می‎شود، با گرفتن گرمای بدن، پوست را خنک می‎کند و مثل یک کولر طبیعی عمل می‎کند. اما چیزی که باعث می‎شود عرق کردن بوی بد به وجود بیاورد، باکتری‌هایی هستند که روی سطح پوست زندگی می‎کنند. وقتی عرق مدت زمان طولانی روی سطح پوست باقی می‎ماند، باکتری‌هایی که روی پوست وجود دارند، در اثر واکنش‎های شیمیایی، بوی بد بدن را به وجود می‎آورند.

خط زدن زیبایی
بسیاری از افراد به زیبایی ظاهری چهره خود توجه زیادی می‎کنند و زمان زیادی را صرف پیراستن خود می‎کنند، اما به یک اصل زیبایی توجه ندارند، که آن هم تمیزی و پاکیزگی است. پاکیزگی حتی پیش از زیبایی می‎تواند بر نگرش افراد جامعه به شما در تقابلات اجتماعی موثر باشد. بوی بد بدن نیز عاملی منفی است که می‎تواند به شما امتیاز منفی دهد.
متخصصان بر این باورند که احتمال ایجاد بوی بد در قسمت‎های ویژه‌ای از پوست مثل زیر بغل و اندام تناسلی بیشتر است. این ویژگی به متفاوت بودن غدد عرق این نواحی پوست بستگی دارد. این غدد پروتئین و چربی تولید می‎کنند که مواد اولیه مناسبی برای تغذیه باکتری‎های روی سطح پوست به شمار می‎آیند. این در حالی است که عرق نقاط دیگر بدن بیشتر محتوی نمک است و باکتری‌ها کمتر می توانند از آن استفاده کنند.

فریاد رس شما، عطر!!
فریاد رس شما، عطر!!

حتما تجربه کرده‌اید که اگر پاهایتان مدت زمان زیادی درون کفش و جوراب باشند، این بخش از بدن نیز بوی بد می‎گیرد. در این شرایط قارچ‎ها و باکتری‎ها در پاها رشد و تکثیر می‎شوند، ترکیبات بدبو تولید می‎کنند. فراموش نکنید برای اینکه از بوی بد بدن در امان بمانید باید به رژیم غذایی‎تان نیز دقت کنید. برخی از مواد غذایی مثل سیر و پیاز و ادویه‎ها پس از گوارش درون بدن، موادی بدبو تولید می‎کنند که از طریق عرق و یا ریه‌ها دفع شوند و بوی بد بدن و دهان را به وجود بیاورند. دختران نوجوانی که دوران بلوغ را سپری می‎کنند باید بیش از دیگران به بهداشت و پاکیزگی پوست خود اهمیت دهند، چون در دوران بلوغ به دلیل افزایش هورمون‎های جنسی، ترشحات غدد عرق زیر بغل و اندام تناسلی افزایش پیدا می‎کند.

فریاد رس شما، عطر!!
فریاد رس شما، عطر!!

شست وشو
بهترین راه برای رهایی از بوی بد بدن، دوش گرفتن و شست شوی قسمت‎هایی از بدن مانند زیر بغل و کشاله ران است. فراموش نکنید دوش گرفتن با آب به تنهایی بی‎فایده است چون آب نمی‎تواند این فرآورده‌های بدبو را از روی سطح پوست پاک کند. تنها راه حل، کمک گرفتن از شامپو و صابون‌ها است. این محصولات می‌توانند محیط زندگی باکتری‌های روی سطح پوست و درون عرق را از بین ببرند و پوست بدن را تمیز می‎کنند.
متخصصان معتقدند بهتر است از صابون‌ها و شامپوهای بودار استفاده کنید. اگر میزان تعرق شما زیاد است و فعالیت جسمانی زیادی در طول روز دارید، باید نسبت به دیگران بدنتان را بیشتر بشویید. فراموش نکنید غدد عرق در شب هم مانند روز فعال هستند بنابراین ممکن است شب قبل دوش بگیرید ولی اگر فعالیت غدد عرق در پوست شما زیاد باشد، هنگام صبح باز احساس کنید لباس‎هایتان بوی خوبی نمی‎دهند.

لباس‌های تر و تمیز
لازم است هر دفعه که به حمام می‎روید و بدنتان را می‎شویید، تمام لباس‎هایتان را عوض کنید و لباس‎های تمیزی بپوشید. بهترین راهکار این است که در پایان روز به حمام رفته و همه لباس‎هایتان را با لباس‎های تمیز عوض کنید. دربرخی نواحی مثل جنوب ایران که آب و هوا گرم و شرجی است، شاید مجبور شوید لباس‎هایتان را در روز چند مرتبه عوض کنید. البته جنس پارچه لباسی که بر تن می‎کنید بسیار مهم است.
لباس‌های نخی و کتانی عرق را بهتر به خود جذب می‎کنند، در حالی که لباس‌های نایلونی عرق را از سطح بدنتان کمتر جذب کرده و با باقی ماندن این عرق در سطح پوست، بوی بد بدن از راه می‎رسد. زیرپوش‎های نخی برای آقایان بسیار موثر است چرا که عرق را به خود می‎گیرند تا عرق از سطح پارچه تبخیر شود.

دئودورانت‌ها، مام‌ها و عطرها
در اتاق بیشتر افراد و در مقابل آینه‎ها، شیشه‎های مختلف دئودورانت، مام و عطر وجود دارد. شما کدام یک از این محصولات را استفاده می‌کنید؟ اگر میانه شما با دئودورانت‌ها بهتر است باید گفت که این اسپری‌های زیر بغل فقط بوی خوشی را تولید می‌کنند ولی اثری بر میزان ترشح عرق ندارند. شما باید در هنگام خرید این محصولات، مدلی را انتخاب ‎کنید که علاوه بر خوشبو کردن بدن، خاصیت ضد تعریق هم داشته باشند.
باید به طرفداران مام‌ها بگوییم که لازم است چند ساعت پس از مالیدن مام روی پوست، محل را با آب و صابون بشویید با این روش مواد شیمیایی آن از روی پوستتان پاک شده و نمی‎توانند وارد منافذ پوستی شما شوند که حساسیت پوستی ایجاد کنند. شما بعد از این کار می‎توانید لایه‌ای جدید از مام را روی پوست خود بمالید.
انواعی از این محصولات را تهیه کنید که حاوی مقدار کمی از مواد باکتری کش مثل آلومینیوم، روی و زیوکونیوم باشد. شما می‎توانید از پودر بچه برای خشک نگه داشتن پوست بدن در نواحی کشاله ران و یا زیر بغل استفاده کنید. پودرها عرق را به خود جذب کرده و علاوه بر آنکه سطح پوست را خشک نگه می‎دارند از عرق سوز شدن پوست شما هم جلوگیری می کنند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *